Oletko ekstrovertti, introvertti vai ambivertti? Miten se käytännössä ilmenee?
Tällainen ketju on varmaan aiemminkin ollut, mutta tein nyt kuitenkin.
Kommentit (11)
Vierailija kirjoitti:
Ei ole olemassa mitään "ambiverttejä". Se on samanlaista höpöhöpöä kuin poliittinen keskusta.
Jokainen on joko ekstrovertti tai introvertti. Toiset vähemmän, toiset enemmän mutta joka tapauksessa.
Olen jyrkästi eri mieltä. Ja nimenomaan jyrkästi, koska mitään välimuotoja ei ole.
Introvertti pakon edessä. En tule sosiaalisesti toimeen.
Ambivertti kai.
En väsy sosiaalisesta kanssakäymisestä ja kaipaan sitä paljon päivittäin eli olen siinä mielessä ekstrovertti. Kuitenkin preferoin introverttien tavoin kahdenkeskisiä keskusteluja suuriin porukoihin, kenties johtuen sosiaalisten tilanteiden pelostani.
Vierailija kirjoitti:
Introvertti pakon edessä. En tule sosiaalisesti toimeen.
Eihän tuo ole introvertin määritelmä!
Introvertti. En ole suulas, en viihdy juurikaan isoissa porukoissa, ei ole laajaa tuttavapiiriä, en juttele tuntemattomille, tykkään tehdä asioita ennemmin yksin kuin ryhmässä (työ, harrastukset), lämpenen hitaasti ja saan energiaa yksin olemisesta.
Introvertti; en tykkää olla huomion keskipisteenä, viihdyn paljon omissa oloissa (tietysti myös avomieheni seurassa mutta kaipaan tietyin väliajoin omaa aikaa/rauhaa), en pidä ns small talkista, mietin yleensä ensin kuin puhun, ajattelen paljon ja minulla on voimqkas sisäinen tunne/ajattelumaailma.
Siinä nyt jotain. :)
Kai olen lähinnä ambivertti. Jonkin verran näen kuitenkin itsessäni introvertin piirteitä enemmän.
Pidän (rakastan) yksinoloa, lenkkeilen mieluiten yksin. En voi kuvitellakkaan itseäni tyttöporukalla lenkilla taikka uimassa jonkun kaverin kanssa. En jaksa sopia yhteisiä reissuja tms.
Pidän myös asiakaspalvelutyössäni ihmisetn kanssa juttelusta kovasti. On kiva myös jutella työkavereiden kanssa, enkä koe olevani loppu tai poikki näiden lukuisien ihmisekontaktien jälkeenkään.
Jos olen kuukauden kesälomalla, viihtyisin ihan hyvin yksikseni puhumatta kenellekään mitään koko aikana. Minulla ei koskaan ole huonoa päivää töissä. Saan virtaa asiakkaiden kohtaamisista.
Introvertti. Viihdyn paljon yksin, väsyn sosiaalisista tilanteista vaikka ne olisivatkin mukavia ja tarvitsen niiden jälkeen omaa rauhaa, en hirveästi tykkää jutella ihmisten kanssa niitä näitä eikä minulla ole tarvetta olla yhteyksissä ihmisiin jatkuvasti vaan mieluummin vaihdan kuulumiset nähdessä vaikka näkemisten välissä olisi kuukausia tai vuosiakin.
Tylsistyn seurassa, mutten koskaan yksin ollessani.
Introvertti
Ei ole olemassa mitään "ambiverttejä". Se on samanlaista höpöhöpöä kuin poliittinen keskusta.
Jokainen on joko ekstrovertti tai introvertti. Toiset vähemmän, toiset enemmän mutta joka tapauksessa.