veljen vaimo sanoi minua "läskiksi"- painoindeksini on 26...
Kommentit (26)
Jos on ylipainoa, niin silloinhan ON läski. So simple. ;)
ajatella ap- on taas ennallaan nro 3!!!!
Pilkkaa vaan- tätä kai me on odotetttu...???
no, hän liioitteli. Et sinä varmastikaan läski ole. Mutta pullukka kuitenkin.
tarviiko sun muka pitää veljen vaimoon yhteyttä.. toisesta korvasta sisään, toisesta ulos...
nimim. 46 vaatekoko ja miehiä riittää :)
46 housuissa 150cm pitkä omenalihava nainen näyttää hillittömän lihavalta mutta
samoissa housuissa 170cm pitkä päärynälihava on vain pyöreähkö.
Tuollaista ei tietenkään sanota kenellekään, vaikka tietysti tässä asiassa veljesi vaimo oli aivan oikeassa. Ylipainoinen = läski.
Ei ehkä ap:n tapauksessa, mutta välttämättä tuokaan painoindeksi ei edes kerro todellisesta ylipainosta tai sillä painoindeksilla olevat ole pullukan näköisiä.
Ja jos 5 kg ylipaino on "läski", niin mitähän on vaikka 20 tai 40 kilon ylipaino sitten? Jotain suhteellisuudentajua sitä toivoisi..
jos ylipaino kasvaa suureksi ja kalliiksi kansanterveysongelmaksi, kun ylipainoisia pitää hienotunteisuussyistä pitää normaalipainoisina! Huh huijaa...
tuolla painoindeksillä ja vaatekoolla (42) olet kyllä pullukka. Olen itsekin käyttänys joskus kokoa 42 ja 40, mutta laihdutin kokoon 38, joka on ok (painoindeksi 23). Muutaman kilon voisi vielä tiputtaa, mutta en halua/viitsi/jaksa vahtia jokaista suupalaa.
En nyt sentään sinua läskiksi sanoisi, vaikka voisitkin pudottaa sen 5 kg. Eihän kukaan fiksu aikuinen ihmisen sano toista läskiksi, vaikka painoa olisi 20 kg ylimääräistä...
mutta suuria kansanterveydellisiä ongelmia syntyy siitä, jos kaikki katsovat oikeudekseen avoimesti tuomita toisia joka ikisestä pikku rikkeestä. Vai ruvetaanko kaikki aukomaan päätämme kaikille olutta/siideri juoville, tupakoiville, aktiiviliikuntaa harrastamattomille jne?
Oma painoindeksini on muuten juuri 26 - lääkärin mukaan syytä laihduttamiseen ei ole, koska olen aktiivikuntoilija ja kaikissa testeissä täysin terveeksi todettu (verenpaineet, kolesteroli, monipuoliset kuntotestit jne.). Huonommassa kunnossa olin silloin, kun painoindeksini oli 20. Voidaan tietysti puhua "kansanterveystasolla", mutta yksittäisistä tapauksista se ei todellakaan kerro koko totuutta.
Näkeehän sen esim. jenkeistä, miten käy kun annetaan lihomiselle pikkusormi - kyllä se aika helposti menee koko käsi...
mutta suuria kansanterveydellisiä ongelmia syntyy siitä, jos kaikki katsovat oikeudekseen avoimesti tuomita toisia joka ikisestä pikku rikkeestä. Vai ruvetaanko kaikki aukomaan päätämme kaikille olutta/siideri juoville, tupakoiville, aktiiviliikuntaa harrastamattomille jne?
Ja miksi lihominen olisi jotenkin erityisen paha synti - elämme maassa jossa puolet väestöstä mm. käyttää liikaa alkoholia, millä on tutkitusti pahemmat seuraukset kuin jollain pienellä/ 5 kg ylipainolla. Vai onko niin, että jotenkin ulkoisesti normista poikkeavia on vain helppo nälviä kunnon koulukiusaustyyliin?
Tuota logiikkaa en myöskään ymmärrä, että 5 kg ylipaino merkitisi automaattisesti siitä edelleen edelleen lihomista.. Rivien välistä voi lukea mielipiteen, että jos ei ole ihand missikunnossa, on automaattisesti täysin holtiton yksilö..
Mun painoindeksi on kanssa 23 (172cm, 68kg) ja käytän vaatekokoa 40. Ilmeisesti olen sitten pullukka, vaikka meillä sama BMI onkin :P
tuolla painoindeksillä ja vaatekoolla (42) olet kyllä pullukka. Olen itsekin käyttänys joskus kokoa 42 ja 40, mutta laihdutin kokoon 38, joka on ok (painoindeksi 23).
Onneksi en asu Suomessa. Siis onko teidan mielesta ihan ok kutsua laheista ihmista laskiksi, oli ylipainoa sitten vahan tai paljon? Kai sita nyt jonkunlaisia tapoja ja hienotunteisuutta pitaisi aikuisilla ihmisilla olla.
Mulla on BMI ehka jotain samaa luokkaa, en ole kovin kiinnostunut asiasta. Mutta ei todellakaan koskaan ole kukaan kutsunut laskiksi, ja toivon ettei kutsukaan! Itsellani on paljon ystavia jotka ovat enemman tai vahemman ylipainoisia mutta ei tulisi mieleenkaan ruveta heita nimittelemaan!
Painoindeksi ja "5 kg ylipainoa" eivät vielä kerro koko totuutta. Esim. painonvartijoiden normaalipainomääritelmän mukaan minä (165cm) voisin painaa 68kg olematta ylipainonen. Nyt painan 62 ja en ole mikään erityisen hoikka (57kg olisi ihannepainoni omasta mielestäni).
Painoindeksit ovat lopulta vain matikkaa, eivätkä kerro todellisesta hyvinvoinnista, terveydentilasta tai varsinkaan ulkonäöstä yhtään mitään. Mieheni painoindeksi on 26 - ja Facebookissa 250 ihmisen ystäväyhteisössään äänestetty "parhaan kropan omaavaksi". ;)
Painoindeksi mukainen lievä ylipaino, varsinkin kun indeksi on alle 28, ei vielä aiheuta suurempia terveydellisiä riskejä. En myöskään pidä ketään ap:n kokoista "läskinä" tai edes merkittävästi ylipainoisena. Enkä varsinkaan kutsuisi ketään läskiksi - se on lapsellista, asenteellista ja vastenmielistä käytöstä. Olen sentään itse ollut vakavasti ylipainoinen (painoindeksi 39) ennen kuin laihdutin useamman kymmentä kiloa. Juuri tähän viestiin vastanneiden kaltaiset ihmiset kautta linjan veivät iloa laihtumisesta silloin, kun tyhmänä satuin vastaavanlaisia viestiketjuja avaamaan. Aina oli joku huutelemassa normaalipainoista tai hyvin lievästi ylipainoista henkilöä LÄSKIKSI. Itse tiesin, miten suhteellista kaikki on iloitessani siitä, että vihdoin mahduin kokoon 42 ja pystyin ostamaan vaatteita tavallisesta kaupasta! Painoindeksini ollessa 27,5 tunsin itseni todella kauniiksi ja hyvinvoivaksi - ja olinkin, sillä sain jatkuvasti kohteilaisuuksia sekä tutuilta että tuntemattomilta. Miettikääpä tätä, läskinhuutelijat. Hyvä olo ja terveys ovat indeksejä tärkeämpiä ja säteilevät myös ulospäin. Teiltä nämä ehkä puuttuvat, kun keskitytte numeroihin.
(ps. Kirjoitin imperfektissä painoindeksistä 27,5, sillä raskauden myötä paino on taas jonkin verran noussut tuosta omasta "ihannepainostani".)
t. ap