"Kuormasta ei syödä" ja työpaikkaihastukset
Voisiko joku vääntää rautalangasta, että mistä kuormasta siinä syödään jos kaksi ihmistä ihastuu toisiinsa työpaikalla? Aika moni suhde saa alkunsa työpaikalta, joten todella moni siis syö siitä kuormasta kuitenkin. Mutta mikä kuorma?
Kommentit (7)
No jos esim esimiehellä ja alaisella on jotain tuntemuksia, niin tottakai se vaikuttaa päätöksentekoihin, eikä ole reilua muita kohtaan. Itsellä oli vähän tällainen tilanne, kun esimieheksi tuli mies, jonka kanssa oli ollut aiemmin silmäpeliä. Ei kovin kiva tilanne.
Kaverini asuu esimiehensä kanssa.. On siinä vähän ollut sulattelemista moraalisesti, varsinkin kun itse samassa työpaikassa..
No esimies-alaissuhde on eri asia kuin kahden työkaverin välinen suhde.
Mitta, jos on kyse kahdesta tasavertaisesta kollegasta tai eri osastoilla työskentelevistä? Eihän se vaikuta mihinkään.
Mä olen tavannut aviomieheni työpaikalla. Oltiin siellä kaksi vuotta yhtä aikaa, näistä puolitoista seurusteltiin, ennen kuin mies vaihtoi työpaikkaa. Kukaan ei tiennyt mitään, ennen kuin anoin virkavapaan vihkimistä varten. Aiemmatkin kumppanini olen tavannut keskellä päivää ja selvin päin, jotkut (hui!) töissä. Mulle suhteen alkaminen baarista on täysin mahdoton ajatus, kukin tyylillään.
"Tämä on kiusallista meille kaikille."
upp