9 kk kesti 5000 IU
eli 125 mikrogramman vahvuinen d-vitamiini, 240 geelikapselia. Ei myrkytystä. Nyt täytyi sitten tilata lisää. iHerbistä, 360 geelikapselia. 21.15€ postikuluineen. Toivottavasti tulee pian. On se sitten kätevää. Lentokoneella kuljetetaan purkki tänne. Pääsee syömään taas niitä.
Kommentit (6)
Minä syön talvella 125 mikroa plus muiden tuotteiden mukana tuleva ja kesällä 75 mikroa plus muut. Kk sitten mitattiin arvot, 100. Hyvä, ei lähelläkään korkeaa.
"Although most people take vitamin D supplements without any problems, it’s possible to take too much. This is called vitamin D toxicity. Vitamin D toxicity, where vitamin D can be harmful, usually happens if you take 40,000 IU per day for a couple of months or longer, or take a very large one-time dose."
40 000 IU myrkytys, eli 1000 mikrogrammaa/ päivä.
https://www.vitamindcouncil.org/about-vitamin-d/am-i-getting-too-much-v…
Kannattaa siis syödä yliannos, jos ei ole tullut terveysongelmia? Kannattaako juoda viinaakin, jos ei tule alkoholimyrkytystä? Tai polttaa tupakkaa, jos ei tule häkä- tai nikotiinimyrkytystä? Tai vaikka essoja, jos ei ota yliannosta?
Olen syönyt samaa määrää jo monetta vuotta, verikokeessa arvo ollut aina 75-120 välillä.
Lycka till! :D Onneksi testaat vain itselläsi!