Tunnetteko ketään, joka olisi aktivoitunut lain takia?
Enkä pyytänyt nyt satuja kokoomustrolleilta.
Mutta tietääjö kukaan ketään, joka olisi lain takia aktivoitunut tai aktivoitumassa johonkin järkevään?
Minusta kun tuntuu, että ihmisillä työnhaku jatkuu entiseen malliin tai sitten osa suuttui niin, että ei tee enää entistäkään työllistyäkseen.
Kommentit (7)
Mulla on koko ajan ollut osa-aikatyö (tienata saa sen max 300 e kk), mutta nyt olen puoli vuotta töissä ja olin ajatellut poistua sieltä osaaikatyön "kirjoilta", että palkkaisivat jonkun muun. Mutta nyt pidän sen hammasta kiristellen muutaman viikonloppuvuoron ja valehtelun (että voisin tehdä enemmän) voimin, koska sellaista paikkaa voi olla kesällä tosi vaikee saada kun kaikki on "aktivoitu".
Vierailija kirjoitti:
Minä.
Ilmoittauduin työnhakukurssille.
En tarvitse sitä mihinkään ja vein varmaan paikan joltain tarvitsevalta, mutta minkäs teet. Kaiken lisäksi kurssi on pois työhakemuksilta ja satunnaisilta freelancer-töiltä, mutta minkäs teet.
Niin joo, mutta onko kukaan aktivoitunut mihinkään järkevään. Turheille kursseille on kai monikin sortunut. 😐
Meinasin sanoa että aika moni on aktivoitunut tälläkin palstalla suoltamaan kaikenlaista roskaa aiheesta. Mutta sitten huomasin että ap puhui "järkevästä". Ei en tiedä ketään joka olisi aktivoitunut järkevästi.
Kumma kyllä ei, vaikka laki on ollut jo kolme päivää voimassa, joista kaksi arkipäiviä.
Minä, 55v työtön nainen. Vaadin päästä te-keskuksen huuhaa 5 päivän kurssille. Pääsin ja aion videoida parhaat palat ja lataan ne you tubeen.
En, koska en tunne yhtään työtöntä.
Minä.
Ilmoittauduin työnhakukurssille.
En tarvitse sitä mihinkään ja vein varmaan paikan joltain tarvitsevalta, mutta minkäs teet. Kaiken lisäksi kurssi on pois työhakemuksilta ja satunnaisilta freelancer-töiltä, mutta minkäs teet.