Cheerleadingin harrastaminen tampereella
olen aloittamassa cheerin tampereella ja olisi pari kysymystä.
Kuinka nopeasti pääsee kilpajoukkueisiin?(Aloitan nyt alkeisjunnuissa), mulla on ennestään hyvä peruskunto, venyvyyttä ja paljon innostusta. Laitetaanko harjoituksiin shortsit vai perus urheilutrikoot?
Kommentit (6)
Olen siis 14v, niin kuinka kauan arviolta sitten menee?
-ap
Kunnes osaat nuo voltit ja flickit jne. Eli riippuu itsestäsi ja kuinka paljon jaksat harjoitella ja kehityt.
Tänään tuli Sm-kisat telkusta. Tulipa paljon tuota tanssia. Mielestäni tuo Cheer-tanssi sopii paremmin naisille ja cheerleading sitten nuorille tytöille. Mutta vain minun mielipiteeni(ennen tämän päivän ohjelmaa, en oikein ole pitänyt tuota tanssia minään).
Kauanko siihen menee jos innostusta on ja oppii nopeasti? En itte tiiä yhtää näistä et kauanko minkäkin oppimiseen menee
-ap
No kuten joku jo sanoikin, pari vuotta. Niin meni munkin tytöllä, ei ollut aikaisempaa taustaa ja 1,5 vuoden kuluessa pääsi kilparyhmään.
Kannattaa laittaa ehkä legginssit, jollet välttämättä halua shortseja.
Kilpatasolle pääseminen vaihtelee hyvin paljon iän/taitojen mukaan. Jos olet 10-12 niin siihen menee yleensä noin 1,5/2 vuotta.
Itse pääsin muutamassa kuukaudessa "poikkeuksellisten akrobatiataitojeni" avulla. Osasin siis flickit, voltit, yms. jo etukäteen.
Venyvyyden/hyvän kunnon takia sinua ei siirretä kilpajoukkueeseen, vaan nimenomaan akrobatian.