Poika menossa 7.1.2018 armeijaan ja unohtanut kokonaan hankkia aseluvan
Onko mitään toivoa saada sitä enää hankittua näin lyhyessä ajassa? :(
Kommentit (29)
Ei ole. Onneksi hän ei tarvitse aselupaa armeijassa.
Ai 7. päivä? Ite kyllä menossa vasta 8. päivänä! Kerrohan tämä tieto ensin "pojallesi". Kiitos.
Ei siellä kysytä sitä ihan kaikilta, menee vaan jonkun karski-arskan perässä ja katselee jalkoinsa, niin voi päästä kuten Tallinnan laivalle ilman passia.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole. Onneksi hän ei tarvitse aselupaa armeijassa.
Niin, onneksi on olemassa myös aseeton palvelus.
Näin typerä provon ei mene läpi edes av-palstalla eikä herätä sitä vertaa hilpeyttä, että viitsisi kyhätä jotain vastausta.
Että on taas tollikka yhden ketjun avannut.
Täh? En minä ainakaan mitään aselupia omana armeija-aikanani tarvinnut. T: Mies.
Eiköhän poikasi opeteta ihan kokonaan siellä armeijassa käsittelemään asetta, vaikka ei olisi koskaan aikaisemmin asetta käsitellyt. Ihan niin kuin armeijassa opetetaan kuskeja ajamaan kuorma-autoakin, vaikka ei olisi siviilissä hankkinut rekkakorttiakaan.
Vierailija kirjoitti:
Täh? En minä ainakaan mitään aselupia omana armeija-aikanani tarvinnut. T: Mies.
Eiköhän poikasi opeteta ihan kokonaan siellä armeijassa käsittelemään asetta, vaikka ei olisi koskaan aikaisemmin asetta käsitellyt. Ihan niin kuin armeijassa opetetaan kuskeja ajamaan kuorma-autoakin, vaikka ei olisi siviilissä hankkinut rekkakorttiakaan.
No noin ehkä joskus ennen vanhaan. Luuletko että tänä päivänä internetin kasvattamille 18-vuotiaille POJILLE lyötäisiin rynnäkkökiväärit kouraan ilman aseluvan hankkimista?
Sunnuntaina meinas poika mennä? Sehän se vasta innokas poika onkin.
Minä ainakin hankin luvan tykille ennen inttiä. Kannattaa ottaa lupa tarpeeksi isolle aseelle samalla kertaa.
Ap se kirjoittelee tänne juttujaan vaikka kirjoittamislupa puuttuu. Tai jos sinulla sellainen on, käypä näyttämässä Vantaan poliisilaitoksella ja kysy päivystävää komisariota.
Tupapillun nakkihan tuosta napsahtaa
Jos Saksan armeijan ammattilaisille käy mustat harjan varret merkkaamaaan MG3-kk:ta, niin kait meidän onnettomille varusvässyköillekin sellaiset voi laittaa?
jos pojalla on oikein pitkä matka armeijaan, niin voi lähteä jo sunnuntain puolella
koska pojallasi ei oleaseenkato lupaa, niin se tarkoittaa sitä että hän saa automaattisesti vapautuksen armeijast.
Voi hyvää päivää! AP yrittää antaa meille myötähäpeän tunteen provoiluista sen lisäksi, että tietämys yleisasioista on heikkoa tasoa. 34 provoa tehtynä, joissa ainakin 25 on alkeellisia virheitä. Sääliksi käy ihan. Luuletko tosiaan, että moisilla provoilla saisit huutoa täällä aikaiseksi? Kas, siihen tarvitaan taitoa ja tietoa.
Pojastasi tulee sivari! Hahahahahaa!
Onko hänellä ase kuitenkin?