Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Joko olette tehneet aikataulun aatolle ja joulupäivälle?

Vierailija
16.12.2017 |

Meillä pyritään tekemään tämä ajoissa, vaikka aina mies vähän nikottelee. Haluaisi ottaa rennommin, mutta minusta hyvin valmisteltu tuo rauhan.

Jouluaatto
klo 4 herätys
klo 5 aamuhartaus
klo 6 aamupuuro
klo 7 joulukuusen haku metsästä isän kanssa
klo 8-10 koristelu ja itse otan kinkun uunista
klo 11 joulusauna
klo 12 isovanhemmat tulevat, seurustelua ja alkupalat
klo 13 lounas
klo 14:30 joulunäytelmä, lasten esitykset (musiikkia, tanssia)
klo 16 yhteislaulua
klo 17 kahvit, konjakit, lähisuku kokoontuu
klo 18 joulupukki
klo 19 roskien siivoushetki
klo 20 kynttilöitä, laulua
klo 21 lapset nukkumaan
klo 22 aikuisten iltajuhla, hieman viiniä
klo 23 aikuiset nukkumaan

Joulupäivä ei ole ihan niin tarkka, koska siihen liittyy kyläilyä.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
16.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, aattoaamuna kello soi kuudelta. Minuuttiaikataululla mennään, kun kahdessa kyläpaikassa pitää oman joulunvieton lisäksi ehtiä käymään. Joulupäivänä en tee yhtään mitään muuta kuin luen kirjaa ja syön suklaata.

Vierailija
2/10 |
16.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hämmentävää.... Tämähän on juuri kuin meillä oli aikoinaan... Ei ollut aikataulua, mutta näin se vain tuuppas menemään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
16.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nääh, ei tollanen pakkotahtinen juttu kiinnosta pätkääkään.

Vierailija
4/10 |
16.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jo vain. Kellarissa on 4 pulloa punaviiniä ja 1 pullo valkoviiniä. =)

Vierailija
5/10 |
16.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hämmentävää.... Tämähän on juuri kuin meillä oli aikoinaan... Ei ollut aikataulua, mutta näin se vain tuuppas menemään.

Niin.. kirjoitinkin sen jotenkin riivauksen alaisena..

ap

Vierailija
6/10 |
16.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä ajatteli kyl hehkuviiniä ja ja glögiä tai suomi sata kuohuviiniä hakea alkosta ensviikolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
16.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä aika sama aikataulu miehellä ja lapsilla kuin ap:lla. Minä herään 23.12. kello 3.22 ja oma aikatauluni on selvä 26.12. saakka. Nukkumaan pääsen taas tapanina kello 21. Rankkaahan se on ja kahvia menee 52 kuppia päivässä, mutta kaikki on itsetehtyä ja täydellistä.

Vierailija
8/10 |
16.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viisi pulloa viiniä pitäis juoda tunnissa?! No toisille se on "hieman" viiniä....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
16.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä on mietitty, meillä vietetään joulua samalla lailla kuin Englannin hovissa.

"Joulunvietto hovissamme alkaa perinteisesti muutama päivä ennen joulua, jolloin sukumme kuningatar Elisapetti 91, matkustaa tavallisella matkustajajunalla Helsingistä Porvooseen sijaitsevaan Sandhamnin kartanoon. 

Muut sukumme jäsenet saapuvat jouluviettoon 23. joulukuuta. Elisapetille ja miehelleen, prinssi Piilipille, kerrotaan etukäteen tarkat ajat, jolloin kukin perheenjäsen saapuu. 

Jouluaattona Elisapetin lapsenlapset ja lapsenlapsenlapset viimeistelevät kuusen koristelun. Joululahjat avataan aattona iltapäivällä.

Iltapäivällä noin viiden aikaan vietämme teehetken. Kahdeksan aikaan illalla nautimme päivällisen juhla-asuissa. Keskustelemme saman pöydän ääressä ajankohtaisista asioista ja loppuillasta, Elisapetin antaessa merkin, perheen naiset ja kuningattaren corgit poistuvat salista.

Prinssi Piilip nauttii miesten kanssa sikarihuoneessa portviiniä tai brandya.

Joulupäivänä osallistumme aamulla joulujumalanpalvelukseen. Elisapet on perinteisesti tervehtinyt kansalaisia kirkon ulkopuolella.

Syömme yhdessä lounasta kello yhden aikaan, jonka jälkeen seuraamme televisiosta Elisapetin puheen. Joululounaalla tarjoillaan aina kalkkunaa ja karpalohilloa sekä vanukasta.

Tapaninpäivänä suuntaamme aamiaisen jälkeen metsästämään fasaaneja. Vanhan perinteen mukaan miehet ampuvat ja naisten tehtävä on noukkia saalis. Metsästysretken jälkeen vieraat lähtevät Sandhamninsta. Elisapet viipyy Sandhamnissa yleensä helmikuun alkuun. Joulukoristeet otetaan pois vasta kun Elisapet on poistunut kartanosta."

https://www.is.fi/viihde/art-2000005492909.html

Vierailija
10/10 |
16.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee suunnilleen näin, aikataulua ei ole tehty etukäteen mutta vuosien kokemuksella:

10.00 herääminen, aamutoimet

12.00 joulurauhan julistus, samaan aikaan syödään riisipuuroa (juu, olemme ne jotka ostamme sen valmiina!)

14.00 kävellään Hietaniemen hautausmaalle, viedään kynttilät yhdelle sukuhaudalle sekä muualle haudattujen muistomerkille, kuunnellaan mieskuoroa jos satutaan oikeaan aikaan paikalle

15.30 palaaminen hautausmaalta, otetaan lasilliset glögiä, sähkösauna lämpiämään

16.00 - 17.30 käydään vuorotellen saunassa, kun mies on saunassa minä katan pöydän ja teen sen osan ruoanlaitosta joka täytyy itse tehdä (siis kuorin perunat, kaikki muu ruoka on ostettu valmiina Stockmannilta)

17.30 - 19.00 jouluateria

19.00 -> oleskelua ja nauttimista. Katsotaan BBC:ltä Carols from Kings (olennainen osa meidän joulua). Avataan ainoa lahjapaketti eli äitini lähettämät villasukat (emme osta toisillemme mitään lahjoja, yhteinen sopimus jo vuosia). Luetaan, nettaillaan, syödään suklaata. Soitetaan sukulaisille ja toivotetaan hyvää joulua.

n. klo 23 sänkyyn

Joulupäivänä sitten herätys milloin jaksaa herätä, yleensä kymmenen-yhdentoista maissa. Riisipuuroa. Iltapäivällä elokuviin ja illalla sauna ja lisää jouluruokaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kolme