Vaiettu asia - olen evakon lapsi ja isämme sekosi välillä ja hakkasi perhettään. Käsittääkseni myös muilla samaa
Isämme oli väkivaltainen ja johtui osaksi siitä kun joutui jättämään kotinsa kaksi kertaa.
Tästä asiasta ei ole puhuttu, mutta väkivalta ei ollut mitenkään harvinaista ko perheissä.
Muita?
Kommentit (5)
Ap. Ei ollut sotimassa kun liian nuori. Traumatisoitui kumminkin. Isän perhe ei ollut kouluttautunutta.
Tämä on saattanut päteä isovanhempiini, mutta kun välissä on mykkä sukupolvi, ei voi tietää. Väkivaltainen oli mies, mutta miksi - aika rajua kasvatusta ovat tainneet saada molemmat isovanhemmat, eikä mummukaan ihan helläkätinen kai ollut omia lapsiaan kohtaan.
Oma äitini on syntynyt evakossa, joten ei muista mitään vanhan kodin jättämisestä tai edes evakkoajasta. Hän on yksi tasapainoisimmista tuntemistani ihmisistä.
Otan osaa ap. Ei ole helppoa kasvaa väkivaltaisessa perheessä. Perheväkivalta on kuitenkin surullisen yleistä Suomessa ihan ilman evakkotaustaakin :( Muutama vuosi sitten uutisoitiin suomalaisten "väkivaltageenistä" joka sitoo alkoholin ja väkivallan toisiinsa. Harmi, että väkivaltaa esiintyy myös ilman alkoholia.
Minun äitini on myös lähtenyt kaksi kertaa evakkoon, hän on nyt yli 90-vuotias.
Ei ollut perheen kohtelu tuollaista kuin sinulla. Oliko isäsi sotimassa?