Onko 10gt netinkäyttöä kuukaudessa paljon vai vähän?
Mietin kun otin telian liittymät 11e/kk mut nettiä onkin paketissa vain 10gt
Kommentit (13)
Latailen tvsarjoja ja leffoja, kuukausikäyttö on 300-600Gt.
10Gt riittää selailuun mutta ei juuri muuhun.
Mä selaan joka päivä tosi paljon, mutta en katso leffoja tms ja 2g riittää koti wifin rinnalla oikein hyvin
Vierailija kirjoitti:
Mä selaan joka päivä tosi paljon, mutta en katso leffoja tms ja 2g riittää koti wifin rinnalla oikein hyvin
Niin siis tämä kännykässä
Ööö, jollain muka oikeesti rajotuksia?
Parilla kympillä kuussa saat rajattoman 4g
Pelithän onjo nykyään lähemmäs 100gigasia, eli eihä tolla 10gigasel mitään tee....
10 gigaa tulee helposti täyteen ihan normi surffailulla ilman netflixiä. Mulla normaali kulutus n. 20-40 gigaa mut katsonkin tv-sarjoja yms. Aika paljon puhelimella. Aiemmin oli Telias S liittymä joka päivitettiin rajatommaan et ei hidastele, ei ollut muutamaa euroa kalliimpi edes.
Vierailija kirjoitti:
m85 kirjoitti:
Ööö, jollain muka oikeesti rajotuksia?
Parilla kympillä kuussa saat rajattoman 4gPelithän onjo nykyään lähemmäs 100gigasia, eli eihä tolla 10gigasel mitään tee....
A: Kuka pelaa 4G yhteydellä? B: Peli vie kovalevytilaa 100GB, mitenkä 10 Mb / s latausnopeus liittyy siihen ? :'D
Ap:n huoli ei ole netin nopeus vaan kuukausikäyttön riittävuus, 10Gt/kk, arvon puusilmä. Vai vuodenko meinasit sitä peliä ladata?
Riippuu mihin tarkoitukseen. Kuten muutkin on sanoneet, jos striimaat/lataat sarjoja, leffoja, pelejä tai olet hullu musiikin striimaaja, ei 10gt/kk riitä mihinkään. Se tulee käytettyä helposti päivässä :)
Jos taas tarkistat vaan sähköpostit ja verkkopankin niin riittää.
Vierailija kirjoitti:
Miksei 4G toimisi pelatessa?
Kaikki ne normaalit radioverkon ongelmat.
Sulla on siinä paketissa rajaton kotimaan ja pohjolan ja baltian data, mutta muualla euroopassa 10GT. Terveisin Telian myyjä.
Vierailija kirjoitti:
Miksei 4G toimisi pelatessa?
Kyllä se toimii. Hätätilanteessa olen siihenkin joutunut turvautumaan pari kertaa. Pitäähän päivittäiset saada tehtyä vaikka mikä olisi.
-toinen
Jos latailet pelejä, niin on. Mutta esimerkiksi Netflixistä, kun latasin kännykkääni (kokeiluna) puolentoistatunnin leffan, kokoa oli n. 350 megaa.
Surffaillessa tuskin loppuu kesken.
Toisaalta: valokaistaa pitkin koneellani olen lataillut reilussa vuodessa n. 1, 1 Teraa.
Enempää en osaa sanoa.