Tuntuuko teistä välillä, ettette kestä muita ihmisiä hetkeäkään?
Itseäni ottaa välillä muut ihmiset oikein kunnolla päähän! Ärsyttää, kun monet ovat niin kiukkuisia ja pahantuulisia ja tiuskivat pikkuasioistakin. Ja silti neuvovat muita olemaan ystävällisiä ja hermostumatta, jos asiat eivät mene suunnitelmien mukaan. Ja muutenkin hyvät käytöstavat tuntuvat olevan monelta täysin hakusessa; puhutaan päälle, vaihdetaan puheenaihetta "lennosta" jne.
Kommentit (6)
Minua taas ärsyttää tuollaiset, jotka vaativat muita toimimaan aina täysin loogisesti ja johdonmukaisesti. Ei ihminen ole mikään kone, vaan inhimillinen ja erehtyväinen.
Kyllähän se tiuskiminen hieman ikävältä tuntuu, mutta olen iän myötä oppinut järkeistämään asiaa ja ottamatta sitä itseeni. Ei räyskiminen johdu välttämättä muista ihmisistä, vaan henkilöllä voi olla vaikka stressiä tai huolia.
Sama täällä, kyllä mielestäni aikuiselta ihmiseltä voisi pientä itsehillintää edellyttää, etenkin työpaikalla ja muissa julkisissa tiloissa ja tapahtumissa.
Mä oon myyjä ja vapaa-aikani vietän useimmiten mieheni ja koirani seurassa. En kaipaa enää muita ihmisiä. Ärsyttää nuo marmattavat ja muka-hauskat asiakkaat.
Onneksi kohta pääsen pois siitä oravan pyörästä.
Joo. Silloin lähden pois, maalle tai merelle, mutta pois yhtä kaikki.
sivuhuomautus: päälle puhuminen ei aina ole huonotapaisuutta, vaan osoitus erilaisesta keskustelukulttuurista.
Mutta pikkuasioista kiukuttelevat menee mulla kyllä "paska tyyppi" -listalle ihan heti. Sellaisesta ei ikinä tule ystävää eikä arvostettua henkilöä mun elämään. Heikkoluonteisia surkimuksia sellaiset.