Lue keskustelun säännöt.
Jätkäsaaren homehtunut Wood City
17.11.2017 |
Kun Länsimetrosta nauraminen nyt loppuu, tästä saadaa uutta huvia pitkäksi aikaa. SRV:n laatu ja Stora Ensin huippuasiantuntijat. Heko heko. Ja kaupungin vuokra-asuntoja vielä.
Kommentit (2)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Tuollaisia tapauksia tulee olemaan kymmeniä ellei satoja lähivuosina pk-seudulla. Uudisrakentaminen on aivan uskomatonta nykypäivänä. Firmat kehittelevät mitä uskomattomimpia ratkaisuja ja puhkovat kattojen vesieristeitä aivan turhan takia. Tasakattoja rakennetaan täyttähäkää ja kattojen eristeiden läpi viedään yhä enemmän talotekniikkaa ja kaiken maailman tuuletuskanavia ja vesiputkia. Jokainen näistä läpivienneistä on tulevaisuudessa mahdollinen vuotokohta tasakatolla, johon vesi usein jää lammikoiksi makaamaan kaatojen mentyä päin persettä katon painuman takia.
Olen alalla, jossa pääsen todistamaan suunnittelijoiden ja arkkitehtien typeryyttä päivittäin ja yritän kaitsea näitä mestareita oikeaan suuntaan, jotta puolen kansasta ei tarvitsisi tulevaisuudessa elää homehtuneessa kodissa.