Seksistiset mainoslausahdukset?
Ärsyttää jo muutenkin lähes kaikki mainokset kun sama tekele saattaa tulla kymmenen kertaa yhden ohjelman tauoilla. Ja se yksi naisääni on melkein joka mainoksessa.
Alapää juttuja ei osata mainostaa asiallisesti. Yhtenä esimerkkinä se täälläkin mainittu tamponimainos ja sitten tietysti ne naisten alapäävoiteet. "Ja taas saa rakastaa" vai miten se meni, eli selkeä viittaus seksiin ja sitten oli yksi kortsumainos, missä luvattiin naiselle enemmän... arvaatteko mitä? Ihan kuin ehkäisyvälineellä ja reseptivapaalla lääkkeellä ei olisi muuta tehtävää kuin saada nainen taas "rakastamaan". Sitä paitsi rakkaus ja seksi ovat eri asioita, jos joku ei sitä tiennyt.
Kommentit (9)
Yksi suosittuja mainoksia aikanaan oli " taitaa tyttö tietää, että kulman takana on patukkaa tarjolla"
Toisin on miestenvaivojen kanssa. Luontaistuotetta mainostettiin ihan asialliseen tyyliin aikoinaan, mukana taisi olla Manneken Pis, eikä puhettakaan mistään "rakkauvesta" :D
Vierailija kirjoitti:
Yksi suosittuja mainoksia aikanaan oli " taitaa tyttö tietää, että kulman takana on patukkaa tarjolla"
Olikohan Tupla kyseessä. Ettei peräti Tupla MAXI.
Rexonan mainoksessa sanottiin "Nainen on vahva, mutta ei vahva". Kuulosti kyllä hienolta. Töks töks.
Tää muinainen Tuplamainos on kyllä onnistunut. Seksismiä tai ei, tää on hauska.
Olin aika pieni kun tää tuli telkasta, tai sitten vain niin naivi, että äiti siinä vähän aukaisi tyttärelleen mainosta niin että "taitavat tarkoittaa sillä patukalla vähän muutakin." Ja minä siihen että "ai, no niinpä tietysti."
Ne naiset laulaa siinä mainoksessa "Ja taas tahtoo rakastaa"
Vierailija kirjoitti:
Entäs tämä sitten?
:D
Määrittele seksismi siten, että kun kysyt mitä se tarkoittaa sadalta henkilöltä, jokainen vastaa samaa. Termiin ei siis voi liittää monen eri asian merkitystä siinä toivossa, että termiä voi mätkiä miten sattuu. Termin pitää olla myös rehellinen siinä mielessä, ettei se ole poliittisesti latautunut, mutta silloinhan termi ei olisi käytössä.