Lue keskustelun säännöt.
Olenko ainoa joka näkee parisuhteen ja seksin tunteina?
15.11.2017 |
Seksi ja parisuhde usein perustuvat rakkaudelle, eli tunteelle, molemminpuoliselle kiinnostukselle ja välittämiselle, eikä millekään numeroille tai seksin määrälle? Miksi av:llä suhtaudutaan niin kyynisesti rakkauteen?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Eikös ihmisillä ole muutenkin eri käsityksiä rakkaudesta? Toiselle se on tunnetta ja sanoja, toiselle enemmän tekoja ja niin edelleen. Kyynisesti voidaan ajatella, että se on vain aivoissa tapahtuva kemiallinen prosessi, jonka on tarkoitus edistää paritumista ja lisääntymistä. Kuka sen mitenkin näkee. Minä ymmärrän rakkauden tieteellisen tausta, sen vähän mitä siitä nyt vielä tiedetään, mutta silti olen romantikko.
Seksi taas liikkuu omalla raiteellaan, siihen voi liittyä rakkaus tai sitten ei. Rakkaudella maustettuna siihen tulee tietysti lisäulottuvuuksia, jotka vaikuttavat positiivisesti. Jotkut ihmiset eivät osaa erottaa seksiä tunteista ja heille se suotakoon, ei sekään väärin ole.