Helsinkiläisten suurin harha on se että he kuvittelevat olevansa Suomi!
Nokka pystyssä ollaan olevinaan niin oikeita suomalaisia vaikka koko helma oli merta silloin kun esim oma sukuni oli jo asunut tätä maata.
Kommentit (39)
Tätä nykyä suurin osa helsinkiläisistä on muuttanut sinne jostain muualta, tyyliin Kouvolasta tai Somaliasta. Suurin harha on se, että kuvitellaan että on jotain heterogeenisiä "helsinkiläisiä" vaikka savoa väännetään ja kalakukkoa syödään täälläkin. On todella loukkaavaa, että pelkän asuinpaikan perusteella muualla asuvat kokevat oikeudekseen nälviä ja pilkata ja katsoa alaspäin. Tähän törmää paljon enemmän kuin helsinkiläisten nokkavuuteen.
Eikö meinaa onnistua helsinkiläisten huudattaminen? Monesko aloitus aiheesta?
Totuus on että ylimielisyytensä on kasvanut kasvamistaan .
Ja kyllä sukuni on asunut aina tätä maata.
Jep, itse et toki ole yhtään ylimielinen. Sori tästä.
En kuvittele olevani Suomi. Toivottavasti kenelläkään muullakaan ei ole niin pahat harhat päällä.
Suu kiinni mähtäläinen
T: hesan kingon
Ei ne hesassa kiakoo ainakaan osaa pelata
Mää ja tapparan miäs
No on se hieman tanakampaa olla aito suomalainen jos siitä aletaan vääntämään. Helsinkiläinen menee siinä vaiheessa aika litteäksi henkisesti.
Hehän ovat. Muualla on aika ankeaa verrattuna Helsinkiin. Sen kun vain ymmärtäisi, ennen kuin näkee myös muuta Suomea. Itse luulin, että kaikki kaupungit ovat omalla tavallaan mielenkiintoisia. Siltä se vaikutti nuorena. Vanhempana ymmärtää, että vain Helsinki on mielenkiintoinen.
Ruotsalaiset ja venäläiset ovat täällä käyneet isäntää esittämässä mutta kyllä se olemme me suomalaiset. Helsinki vaan esittää muka virka- Suomea, mutta feikkejä ovat!
Mä en ole Suomi, mä oon universumi!
Antaahan se ihan toisenlaisen perspektiivin koko Suomen asiaan kun on juuretkin tässä maassa.
Aidon suomalaisen erottaa mm siitä ettei liity äärikahakoihin joita tänne muualta kanetaan eikä myöskään kristinuskon omaksuttuaan liity kaikenmaailman lahkoihin. Hän on vakaa ja arvot selvillä.
Vierailija kirjoitti:
Aidon suomalaisen erottaa mm siitä ettei liity äärikahakoihin joita tänne muualta kanetaan eikä myöskään kristinuskon omaksuttuaan liity kaikenmaailman lahkoihin. Hän on vakaa ja arvot selvillä.
Voi olla ns luonnonuskoinenkin mutta siellä on tanakat arvot. Helsinkiläiset ja Turkulaiset ovat lainahöyhenissä kieppuvia enemmänkin. Siksi puuttuu aitous koko elämä on yhtä ylilauta peliä.
Vierailija kirjoitti:
Sukututkimusta olet sitten harrastanut ihan 1000eKr asti?
Niim bitgäl ei tarv men. Vaa orimattilalaissil ja Lahre renkomäkiläissil o nii sujuva juure.
1500 - luku riittää meil raumlaissil.
Teveise kaubunkist merem parttal ja niim boispäing.
Aidon suomalaisen kirkoksi riittää metsä tai pienikin paikka mutta Helsinki tarvitsi SUURKIRKON, USPENSKIN KATEDRAALIN JA TURUN TUOMIOKIRKOT, ja nyt SUURMOSKEIJAA suunnittelevat.
Suur -Suomikin taisi olla kerran listalla? Näitä tekevät vain feikit itsensä koroittavat pullistelijat. Jumala on aitosuomalaiselle muu kuin rakennus.
Siksi juuri Rokka edustaa oikeaa Suomea joskin häneltä Suur-Suomi pullistelijoitten takia vietiin ikiaikainen kotinsa! Helsingin kokotit saivat turpiin kun itse hakkasivat päätään mäntyyn!
Nyt nämä liukkaat kokotit vievät meiltä meidän maamme ja turhanaikaisiin sotiin jälleen kuten Ruotsi vei lukemattomat kerrat ja toinen tohelo oli toisaalla vastassa. Eikä vielä ymmärretä sitä mikä on tässä maassa arvokkainta ja se olisi se rauha, ja hyvät suhteet silti ja juurikin siksi.
Nämä Helsingin ja Turun feikit kutkuttavat taas tätä maata sotiin ja näännyttävät kansaa ostamaan ja varustamaan sotamiehiä.
Eivätkö nämä retket jo riitä?
Sukututkimusta olet sitten harrastanut ihan 1000eKr asti?