En Ymmärrä miksi Ihmiset eivät kouluttaudu enemmän
Kommentit (17)
Insinööri ei tunnetusti ole ajattelija
I30 kirjoitti:
? Itse olen ammattikorkeasti kouluttautunut insinööri.
Juu et ole, muuten osaisit kirjoittaa jopa substantiivit oikein. Sulla on karsea kielioppivirhe ihan otsikossa, joten please älä vaan suunnittele mitään tuotetta ihmisten käyttöön.
Ennakoivan tekstinsyötön käyttäminen muuten kutistaa aivoja.
Koulutuspaikkoja on rajallinen määrä. Se korkeammat koulut tulee kyllä aina täyteen. Osa jää aina rannalle vaikka miten haluaisi yliopistoon.
Itse en ole kouluttautunut amista pidemmälle ihan siitä syystä että korkeammissa kouluasteissa ei yksinkertaisesti ole mitään mitä kiinnostaisi opiskella. Eli kävin 3 vuotta ammattikoulua, perustin yrityksen ja nyt on talo maksettu ja sijoitusasuntoja sen verran että voisin lopettaa työn teon mutta se on niin kivaa etten viitsi vielä. Ikä on 37.
Turha kiusata insinöörejä. Omistan kaksi konetekniikkaan liittyvää patenttia ja vuosituloni olivat viime vuonna sen verran, että tulokoneeseen päädyttiin.
Minäkin päädyin tulokoneeseen.
T: äskeinen amislainen
Koska mikään työ mihin tarvitsee korkeakouluja käydä ei ole kiinnostanut. Minulla on useampi ammatti opiskeltuna sen mukaan mitä on huvittanut tehdä, en tienaa kovin paljon, mutta on ainakin sekä opiskelu että työ ollut aina mieluisaa.
Minulla on ystävä, jolla on kaksi ylempää korkeakoulututkintoa (toinen ulkomailta), on tehty JET, joku toinenkin esimieskoulutus, yliopistossa useampi appro, plus miljoona kurssia.... ja toimii lastentarhanopettajana, josta myöskin on oma tutkinto.
Mitä lie hyötyä...
Koska en saa enää mitään tukea toiseen akateemiseen tutkintoon. Tukikuukaudet meni ensimmäiseen, jolla en saa töitä. Opiskelin sitten ammattikoulututkinnon, johon ehdin saada sen 9e päivä matkakuluihin. Silläkään tutkinnolla en saanut töitä. Ajattelin suorittaa vielä toisen ammattitutkinnon, mutta hallitus päätti lakkauttaa myös tuon 9e:n päivärahan. Ei ole varaa yli satasen seutulippuun, kun näistä opinnoista olisi ollut myös materiaali-, ja välinekuluja yms.
Saman kysymyksen voisi esittää ammattikorkeasti kouluttautunelle insinöörille. Taisi jäädä opinnot piippuun vai eikö kyvyt riittäneetkään pidemmälle?
Minä istuin monta vuotta yliopistolla ja muutaman vuoden ammattikorkeassa. En vaan löytänyt mielenkiintoa suorittaa tylsiä tutkintoja, joiden hyödyllisyydesta tulevaisuudessa ei ollut mitään taetta. Eli toisinsanoen minulla ei ilmeisesti perse kestä koulunpenkkiä. Kai sitä pitäisi olla joku intohimo siihen, mitä haluaa tehdä ammatikseen ja sitten löytää siihen oikea koulutus, mutta kun en ole koskaan tiennyt mitä haluaisin tehdä. Olen sitten päätynyt yksinkertaiseen toimistohommaan, jossa tienaan hyvinkin riittävästi menoihini nähden ja olen ihan tyytyväinen. Työ on sellaista, että kun ovi käy työpäivän päätteeksi niin ei tarvitse uhrata työlle enää ajatustakaan. Se rauha on minulle arvokkaampaa kuin jonkun korkean aseman tuoma tyydytys. Työ ei ole elämän tarkoitus, sillä vain rahoitetaan sitä oikeaa elämää.
https://treenaamisenabc.blogspot.fi/ Blogissa pohdittu asiaa. Kaikki eivät saa samanlaista kasvatusta saati elämänarvoja.
No mikset sitten lue itseäsi DI?