Paras suomalainen kirjoittaja?
Aiheesta tietävät, niin kuka on paras suomalainen kirjoittaja ja miksi? Ei tarvi siis olla teidän mieluisianne tarinoita vaan hyvä kirjoittaja.
Kommentit (19)
Ensimmäisinä tulevat mieleen Ilkka Malmberg ja Antti Tuuri. Arvostan lakonisuutta, johon en itse pysty.
Vierailija kirjoitti:
Kirjoittaja? Vai kirjailija?
Kumpi tahansa kelpaa!
ap
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kirjoittaja? Vai kirjailija?
Kumpi tahansa kelpaa!
ap
En siis tarkoita tän palstan kirjoittajia vaan ihan ammattisellaisia.
Ulla-Lena Lundbergin teksti on todella taitavaa. Maagista.
Roope Lipasti. Ollut jo monta vuotta. Joillain se kynä on hallussa ja hyvä niin.
Asko Sahlberg, kirjailija. Saanut jotain palkintojakin.
Kaarina Hazard, esseisti. Kirjoittanut pakinoistaan/kolumeistaan kirjan.
Markku Eskelinen, kirjoittanut nerokkaita kirjoja. Koko tuotanto.
Vierailija kirjoitti:
Roope Lipasti. Ollut jo monta vuotta. Joillain se kynä on hallussa ja hyvä niin.
Lipasti menee pieninä, nokkelina annoksina esim. kolumneissa. Romaanissa tuo pikkunokkeluus on liian päälleliimmattua ja lapsellista, tyhjää lässytystä sivujen täytteeksi. Ei kiitos.
Kyllä se on av-mamma pikku perjantaipöhnässä.
Suomalaisia kuriositeetteja, kiinnostavia nimiä:
Hans Selo
Marjaana Jäntti
Markku Eskelinen - kannattaa lukea eskelisen "raukoilla Rajoilla" joka kertoo suomalaisen kirjallisuuden historia.
t. kirjallisuuden maisteri
Turkka Hautala ja Heli Slunga ovat omia suosikkejani. Heillä on kummallakin selkeä oma äänensä ja he ovat tuoneet mielestäni suomalaiseen kirjallisuuteen ripauksen uutta.
Ulla Appelsin (siis juuri kirjoittaja - ei liene kirjailija vaan vain kolumnisti).
Roope Lipasti myös erinomainen oman genrensä kolumnisti.
Kolmas suosikki: Roman Schantz
Vierailija kirjoitti:
Ulla Appelsin (siis juuri kirjoittaja - ei liene kirjailija vaan vain kolumnisti).
Roope Lipasti myös erinomainen oman genrensä kolumnisti.
Kolmas suosikki: Roman Schantz
Hassua, kolme inhokkiani. Varmasti jakavat mielipiteitä.
Mutta mielipiteistä ei tietysti kannata kiistellä.
Yksi omasta mielestäni parhaista on Veijo Meri.
Viihdyttävimpiä on esim. nimimerkillä outsider aikanaan kirjoittanut, oikeaa nimeä en just muista. Waltarilla on jotain hyviä, Tervollakin ainakin yksi (koljatti), paasilinnalla muutama hyväkin vaikka paasilinnan sarja kokonaisuudessaan toistaa omia ideoitaan. Huoviselta muistan muutaman hyvän kirjan.
Siis puhutko kirjoista? Jos, niin en osaa sanoa koska en juurikaan lue. Musiikkia sen sijaan kuuntelen paljon, ajatuksella. Minua kiinnostavat lyriikat, ja olen nuorta ikäpolvea, joten sanon Sanni. Myöskin esimerkisi eino leinon tekstit ovat upeita.