Mitä mieltä naisesta, joka näppää sinusta kuvan linja-autossa?
Näin kävi eilen kun istuin bussiin. Vastapäisellä penkillä istuva, ehkä noin kaksi-kolmekymppinen (eli 10 vuotta minua nuorempi) nainen hymyili, kaivoi puhelimensa esiin ja piteli sitä sen näköisenä kuin olisi ottanut kuvan.
Mitä siinä muuta voi kuin katsella ulos.
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Ehkä otti kuule itsestään kuvan, eikä susta.
Juuri sillä hetkellä? Mahdollista, mutta tuo ajoitus...
Entäpä jos kuvaaja olisikin mies?
Saattaahan julkisella paikalla kuvaaminen olla laillista - mutta se ei ole sitä enää jos kuvataan yksilöitäviä ihmisiä, eikä vain jotain yleisnäkymää. Erosta voi joutua kinaamaan oikeuedssa, mutta asiallista käytödtä tuo ei missään tapauksessa ole.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ehkä otti kuule itsestään kuvan, eikä susta.
Juuri sillä hetkellä? Mahdollista, mutta tuo ajoitus...
Entäpä jos kuvaaja olisikin mies?
Silloinkin ajattelisin, että otti kuvan itsestään. Oon mä ainakin nähnyt ihmisiä ottamassa kuvia itsestään bussissa. Näyttävät ensin siltä, että viestittelevät jonkun kanssa ja ehkä sitten laittavat reaaliaikaisen kuvan itsestään kaverille. Näin olen tulkinnut näitä tilanteita.
Jotkut lut kat nussii kin puhelimiaan, koko ajan naaman edessä joka paikassa heiluttelevat niitä.
Suominaiset tuntien niin takuulla lähetti kuvasi whatsapp ryhmään tai faceen ja lisäsi siihen sarkastisesti kommenttina "Ihanat maisemat mulla täällä busissa".
Ehkä otti kuule itsestään kuvan, eikä susta.