Lapsi sairastaa, veisitkö lääkäriin ja milloin?
Lapsella nyt toista päivää melkein 39c kuumetta, laskee panadolilla mutta nousee aina takaisin. Muita oireita ei ole, siis ei nuhaa, yskää tms. Eilen illalla oksensi yhden kerran. Yleisvointi vaihtelee niin että välillä on ihan pirteä oma itsensä ja sitten taas haluaa vain lepäillä ja makoilla sohvalla/sängyssä. Kyseessä normaalisti todella vilkas ja eloisa 4v poika.
Kommentit (3)
Onko kurkku kipeä? Voisi olla enterorokkoa, näkyvät rakkulat voivat tulla viiveellä. Jos on pelkkä kova kuume, niin veisin kolmannen päivän jälkeen lääkäriin. Aiemminkin, jos yleiskunto heikko.
Lääkäriin, jos kuume kestää yli 3-4 päivää. Me vietiin just 4. kuumepäivänä lapsi (9v) lääkäriin, löytyi keuhkokuume. Tosin oli kyllä yskää kuumeen lisäksi. Mutta joo, kuume on aina oire jostain, kannattaa käydä tsekkauttamassa lääkärissä veriarvot, korvat, kurkku ja keuhkot.
No ne määrää sille antibiootit. Ja mitäs sitten.
Voihan sen viedä, itse en veisi. Panadolia, mitä vaan syötävää ja juotavaa ja lepoa. Kyllä se siitä.