Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Epäkäytännöllinen pariskunta ja omakotitalo - onnistuuko?

Vierailija
03.10.2007 |

Rakentamis/rakennuttamisurakkaan emme aio missään nimessä ryhtyä, mutta mietityttää onnistuisiko meiltä asuminen valmiissakaan talossa. Jos kannattaisi vain pysyä kerrostalossa tai siirtyä korkeintaan rivariin...? Miehellä ei ole mitään mielenkiintoa remonttihommiin tai pihatöihin - appi ripustaa meidän taulutkin. Minä voisin periaatteessa opetella joitain pieniä remppahommia tms. ja puutarhanlaitto olisi ihan kiinnostavaakin, mutta aika epäkäytännöllinen minäkin olen ja lisäksi päävastuussa kotitöistä, joten en tiedä, miten jaksaisin.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
03.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitää tietää aika paljon omakotitalon hoidosta, että se ei mätäne käsiin. Jos ei osaa edes tauloja ripustaa, niin aika hankala on joka pikku hommaan aina hommata tekijä.

Vierailija
2/8 |
03.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omakotitalossa, uudessakin, on aina jotain pientä laitettavaa.

Nurmikon leikkuuta, ilmanvaihtokoneen putsausta, silikonisaumojen parantelua, vesirännien puhdistusta jne jne.

Kannattaa harkita! Tosin kaikenhan oppii, jos vain haluaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
03.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ilman miestäni en uskaltaisi ottaa vastuuta talosta minäkään. Kyllä mielelläni pihan hoidan, mutta erilaisten asioiden huoltaminen/tarkistaminen kyllä jäisi ihan tietämättömyyttäni.

Vierailija
4/8 |
03.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja stressiä, kun jokin kohta ei toimi eikä itse ymmärrä syytä vaan miettii, koska pitää soittaa jollekin asiaatuntevammalle.

Vierailija
5/8 |
03.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja uudemmassakin on aina jotain tekemistä. Esim viime viikolla pitänyt tilata nuohooja ja järjestää oma aikataulu nuohoojan käynnin mukaan, haravointia ja syyslannoittamista, puutarhakalusteet suojaan, yms.



Jo ihan pienessäkin puutarhassa on paljon työtä. Ja jos ei aio laittaa minkäänlaista puutarhaa, niin onko se enää omakoti?

Vierailija
6/8 |
03.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri nuo lämmityshommat (öljypolttimen toiminta esimerkiksi, no onhan tietysti suora sähkölämmitys mahdollinen), rännien putsaukset, sadevesijutut yms. Nurmikon leikkuu ei rajoitu pelkästään siihen leikkaamiseen, vaan pitäisi myös huoltaa se leikkuri.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
03.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ostamaan niitä palveluita ulkopuolisilta! Palveluja kyllä nykyään jo löytyy, monilla kaupunginosa/kylä yhdiksyllä on sellaisia talkkaripalveluita mitkä hoitaa pihatyöt ja pikkurempat kohtuuhintaan.

Ilmeisesti sama ongelma on muillakin, kellä se on taidon puute ja toisella ajan puute

Vierailija
8/8 |
03.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta miksei samalla sitten rivari? Oma pihan pläntti on sentään helppo hoitaa ja yksityisyyttä on hieman enemmän kuin kerrostalossa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä viisi