Epäselvä ja liian nopea puhe, onko mahdollista korjata vielä aikuisiällä?
Ensimmäistä kertaa elämässäni eilen puhuin peilin edessä ylikorostetun selvästi ja hitaasti, joka tuntui olevan tosi hyvää treeniä aivoille. Tunnin ajan treenin jälkeen vielä maltoin puhua niinkuin normaalit ihmiset mutta nyt olen taas takaisin vanhassa, enkä millään löydä enää sitä rauhallista ja selvää puherytmiä. Voiko puhetavan vielä aikuena muuttaa jos harjoittelee säännöllisesti?
Kommentit (18)
Mistä johtuu tuo liian nopea puhe? Joillakin se on niin nopeaa, ettei aina saa selvää mitä he kertovat. Jännä ilmiö :)
Kyllä asialle voi tehdä paljonkin. Puheterapeutilta ohjeet ja sitten vaan treeniä.
Miten vajaa pitää olla, ettei osaa hi-das-taa puhettaan ilman sen kummempia ohjeita?!
Uskon, että puheterapia auttaisi sinuakin. Pidän peukkuja, että saat asian kuntoon!
Olen saanut tietoisesti hidastettua puherytmiä. Olen nykyisin puhetyöläinen ja oli pakko tehdä jotain supernopealle puhetyylilleni. Ei sitä tarvitse harjoitella, riittää, kun tiedostat asian ja kiinnität siihen huomiota eri tilanteissa. Pikkuhiljaa siitä tulee automaatio.
Itsellä nopea puhetyyli johtuu nopeasta ajattelusta. Aivot ja assosiaatiot toimii liian nopeasti, saan hetkessä hurjasti ideoita ja tuntuu, että niitä ei meinaa ehtiä kaikkia saada ulos kyllin nopeasti. Onneksi siskoni on samanlainen ja hänen kanssaan voimme höpöttää nopeasti ja heittää assosiaatioita ilmaan niin, että kumpikin ymmärtää toistaan.
Mäkin oon sellanen nopeesti kälättävä puhuja. Osa sanoo, että kuulostan vihaiselta.
Mä oon joutunu pienestä pitäen kilpailemaan puheenvuorosta siskoni kanssa, joten puhun nopeasti.
Itsellä on kyllä käsitys, että sellainen ompelukoneen nakutusta muistuttava höpöttävä puhe rönsyineen ja sivulauseineen on enemmän psykologinen- kuin puheongelma. Ja varma tapa saada kanssaihmiset hyppimään seinille!
Mun tutulla on ADHD, jonka puhenopeus on hurjan nopea. Sitä ei oikein aina jaksaisi kuunnella.
Mun 20-vuotias poika alkoi puhua epäselvästi ja nopeasti pari vuotta sitten. Sanoin, että hei suu auki silloin kun puhut, älä mumise suu viivana. Auttoi joksikin aikaa, mutta nyt kun oli lomalla armeijasta niin taas se nopea ja epäselvä puhe palasi. Mun korvat ja aivot ei vaan ota sitä vastaan. Toi on nuoren aikuisen tapa puhua, kyllä sen tiedän mutta rasittaa kun joutuu kysymään koko ajan että MITÄ EN KUULLUT, hidasta-
Vierailija kirjoitti:
Mäkin oon sellanen nopeesti kälättävä puhuja. Osa sanoo, että kuulostan vihaiselta.
Eikä kukaan ota tosissaan :(
Monet nuoret naiset puhuvat nykyään raivostuttavan nopeasti.
Nyt juuri Kulttuuricoctailussa kolmesta naisesta kaksi puhuu ilman pisteitä ja pilkkuja sellaista vauhtia, että hengästyttää kuunnellakin.
Sama monilla poliitikoilla, jostain syystä ilmenee enemmän naisilla tätä ärsyttävää ilmiötä.
Nopea puhe on ok. Mutta epäselvä on pahempi. Kunhan pysyy oman puheensa perässä, ettei puhu niin nopeasti että kieli menee solmuun ja aivot.
Riippuu, minä tason aivovammasta kyse. Onko päätäsi kuvattu?
Vierailija kirjoitti: Riippuu, minä tason aivovammasta kyse. Onko päätäsi kuvattu?
Ei aivokuvasta ilmene aivovamma.
Vierailija kirjoitti:
Mäkin oon sellanen nopeesti kälättävä puhuja. Osa sanoo, että kuulostan vihaiselta.
Kova ääni olisi pahin tässä. Kenen kanssa kälätys. Onko taukoa.
Vierailija kirjoitti:
Mistä johtuu tuo liian nopea puhe? Joillakin se on niin nopeaa, ettei aina saa selvää mitä he kertovat. Jännä ilmiö :)
Itselläni johtuu ainakin siitä, että olen koko ikäni ollut sellaisten ihmisten läheisyydessä, jotka keskeyttävät, joten jos on jotain sanottavaa, niin se on sanottava nopeasti.
Ainakin puheterapeutti pystyy tekemään ihmeitä aikuisenkin puheäänelle ja -tavalle. Monet politiikot ovat huomattavaan asemaan päästyään säädättäneet ulosantinsa aseman edellyttämälle tasolle. Esimerkkinä Jutta Urpilainen, jonka opettajamainen kiljunta vaihtui asialliseen puhetyyliin varsin vikkelästi.