Kolposkopia ja loop-hoito!
Mulle tehtiin tänään kolposkopia, koska papasta löytyi vahva muutos ja lääkäri sanoi kolposkopia yhteydessä että näyttää että olisi keskivaikea solumuutos ja osittain jopa vaikeaa solumuutosta.. otettiin koepalat ja samalla tekivät sen loop hoidon..
nyt odotellaan koepalavastauksia..
Onko muilla kokemuksia tälläisestä ja kuinka teille kävi ym..
Olisin kiitollinen asiallisista vastuksista!
Kommentit (12)
Riippuu aivan siitä, että miten paljon kohdunkaulasta vietiin ja siitä, että miten tukeva kohdunkaula noin muuten on, että kestätkö jatkossa mahdolliset rakaudet loppuun asti, vai sytyykö lapsi keskosena kohdunkaulan heikkouden vuoksi. Onkohan kellään kokemusta kohdunkaulan tukemisesta, että miten se tehtäisiin, jos aikainen keskenmeno uhkaisi?
Ystävä sai täysiaikaset lapset (rv 38-39), mutta hänellä kohdunkaula kyllä aukesi paljon aikaisemmin kuin lopulta syntyivät. Oli toista kuukautta (en muista aivan tarkaan kuinka monta viikkoa hän kertoikaan) 3 cm auki.
Jälkitarkastuksen ja patologin lausunnon (otetuista koepaloista)perusteella saat varmasti piankin paljon tietoa siitä, että esim miten todennäköisesti kaikki muuttuneet solut saatiin pois tai että tarvitseeko loopata lisää (suoja-alue terveennäköistä kudosta. onko se riittävä suhteessa löydöksen vakavuuteen?)
Mulla ei ole aikomusta hankkia lisää lapsia.. eli raskauksia ei enää ole tulossa..
Minulle tehtiin loop 2009. Raskaaksi tulin helposti mutta poika syntyi 2012 viikoilla 31+5. Kukaan ei ottanut kantaa siihen mistä ennenaikainen synnytys johtui. Itseajattelen että mahdollisesti loopista. Jännittää miten seuraavassa raskaudessa käy. Tosin aiempi keskonen kai lisää riskiä toiseen, syistä en tiedä.
Mulle on tehty loop 1997. Sen jälkeen olin aluksi tiheämmässa seurannassa ja sittemmin ihan normaalissa kerran vuodessa. Nyt on taas kaksi kertaa ollut muutoksia, mutta uutta loop-hoitoa ei ole vielä tehty. Papassa pitäisi taas käydä ensi kuussa. Lapset on tehty, joten mun puolesta en enää tee mitään kohdulla.
joten en ihan tarkkaan enää muista miten asia meni...
Koepalat otettiin mulla kyllä ennen loop-hoitoa. Asia hoitui yhdellä hoitokerralla ja viitisen vuotta kävin seurannassa. Solumuutokset todettiin elämäni ensimmäisessä papassa... olin saanut pillerit 18-vuotiaana ja papa otettiin, kun olin 23 vuotta. Joka vuosi pillerien uusimisen yhteydessä terveyskeskuksessa oli vaan todettu, ettei ole syytä ottaa papaa. Nykyään käyn yksityisellä gynellä ja otatan papan joka vuosi.
Jos olet niin hienoa, et kolposkopia ohi ja hoito aloitettu. Ja hienoa, et tulos keskivaikea eli moderate eli ei mitaan hirvean halyyttavaa vaan hyvin hoidettavissa ja ajoissa liikkeella vaikka vaikeaakin olisi vahan.
Raskaaksi tuleminen kävi ihan helposti ja silloin 10 vuotta sitten ainakin sanottiin, ettei solumuutoksilla pitäisi ollakaan vaikutusta asiaan.
t. 3
Onneksi seuranta loistavaa ja hoito nopeaa, tehokasta ja helppoa. Ole huoletta!
mulle tehtiin ja oli solumuutoksia, mutta saatiin kerta hoidolla pois. Nyt vain kontrolli, ensi alkuun oli joka 3 kuukausi kontrolli, sitten puolen vuoden välein ja nyt normaali vuosi
Kiitos kun kerrotte omista kokemuksista!!!