Pystytkö ottamaan omat vanhempasi hoidettavaksesi kun he tulevat sairaiksi ja vanhainkoti-ikään?
Jos sairaanhoitajia ei ole, niin mihin muualle isot ikäluokat tyrkättäisiin? Vai laittaisitko vanhempasi kylmästi epäinhimilliseen hoitoon julkiselle puolelle?
Minä voisin ottaa toisen vanhempani meille asumaan (toinen jo kuollut), mutta jos käyn töissä niin en pysty huolehtimaan hänestä 24/7. Jos kyse on vaikka dementiasta ei sellaista vanhusta voi jättää yksin.
Kommentit (5)
minun isäni hoiti äitiään kotona ja se oli todella raskasta. Hän on sanonut, että vaivoiksi ei tule. Muuten tietenkin autan kykyjeni mukaan. Rahalla jos ei muuten.
En omia vanhempiani enkä anoppia.
Mutta se on vale, että yksityisellä puolella olisi jotenkin parempi. Ystäväni oli yksityisessä vanhainkodissa töissä ja lopetti puolen vuoden jälkeen, sanoi, että se vasta kamala paikka oli. Sekä hoitajalle että hoidettavalle. Että ei sitä hyvää hoitoa saa vältämättä edes rahalla. (Rahat kyläl otetaan mutta silti pihistellään vaipoissa. Toinen ystäväni on kunnallisella puolela ja määräyksistä huolimatta vaihtaa vaipat usein. Mutta eipäole saanut kenkää...)
pedofiili isä ja äiti se rikoskumppani
En omiani enkä appivanhempiani. Sen verran on saatu apua tälleen lapsiperheenä isovanhemmilta, jotta...
Jos on mahdollisuus niin varmaankin huolehdin.