Teroitettuja terästappeja löytynyt Pinsiön metsäpoluilta
Maastopyöräilijöiden ja muiden ulkoilijoiden käyttämille Pinsiön metsäpoluille Ylöjärven, Nokian ja Hämeenkyrön rajamailla on ilmestynyt vaarallisia ansoja.
Joku on laittanut poluille teräväksi teroitettuja harjateräksen pätkiä, joihin on noin viiden sentin päähän kärjestä hitsattu prikka. Näin piikit eivät uppoa maahan syvemmälle, vaan terä jää esiin.
Pyöräilyseura Kaupin Kanuunoiden jäsenet löysivät piikkejä ensimmäisen kerran syyskuun alkupäivinä. Sittemmin niitä on löytynyt vielä lisää.
–Ainakin kolme pyöränrengasta on noiden piikkien vuoksi hajonnut, mutta onneksi vain renkaita. Miten käy, jos piikkiin astuu sienestäjä tai lenkkeilijä, kysyy ylöjärveläinen pyöräilijä Arto Ranta.
Pinsiön metsissä kulkee paljon myös koiria omistajiensa kanssa sekä ratsukoita.
–Piikit ovat olleet kohdissa, joissa polku-ura on ollut selkeästi näkyvissä. Ihan tarkoituksella ne on selvästi sinne laitettu. Kauhistuttaa, että kuinka paljon niitä siellä oikein on, Ranta toteaa.
Piikkejä on löytynyt maastosta kolmostien tuntumasta Hämeenkyrön alueelta.
Paikka on Tampereelta Vaasan suuntaan mennessä Nokian puolella eli vasemmalla puolella Tampereentietä Ylöjärven Metsäkylän ja Pinsiön taimiston jälkeen. Samasta risteyksestä kääntyy oikealle Pinsiön suuntaan Mäkelä-Haavistontie.
Poliisi saanut rikosilmoituksen
Nokian poliisille on jätetty piikeistä rikosilmoitus lauantaina 2. syyskuuta.
–Ilmoitus on kirjattu järjestelmään, mutta ei ole pystytty osoittamaan, kuka niitä terästappeja olisi käynyt sinne laittamassa. Se on hyvin käytetty reitti, toteaa rikoskomisario Pauli Pitkäkoski.
Rikosta voidaan epäillä, jos joku ihminen loukkaantuu ajaessaan tai astuessaan terästappiin.
–Kyseessä voisi olla vamman tuottamus tai pahoinpitely, jos näitä piikkejä on laitettu maastoon tahallaan, Pitkäkoski miettii.
Jokamiehenoikeus antaa luvan liikkua metsissä jalan, pyörällä, hiihtäen ja ratsain. Se ei kuitenkaan saa haitata maanomistajan maankäyttöä eikä vahingoittaa luontoa.
https://www.aamulehti.fi/uutiset/teroitettuja-terastappeja-loytynyt-pin…
No niin, hyvä tietää. Jaxut sinne. Voimia loukkaantuneille ja heidän omaisilleen
T: Kehä III eteläpuoleinen