Mikä minua vaivaa? Outo herkistyminen materiaaleille
Eilen tämä alkoi. Yleensä pukeudun huolitellusti, nätisti ja naisellisesti. Useimmiten siis käytän korkeita korkokenkiä, sukkahousuja, tiukkoja vaatteita jne. Eilen normaalisti olin pukemassa päälleni, kun äkisti yli kymmenen vuoden käytön jälkeen yllättäen alkoi hirveästi inhottaa kaikki nuo. Normaalisti niin tuttu sukkahousujen laitto ja pitäminen päälle oli ihan painajaista! Tuntui karsealta sellainen ihoa myötäilevä materiaali, jota pitää varovasti nykiä paikoilleen. Samoin kaikki vaatteeni tuntuivat todella ikäviltä päällä. Tuntui, etten pystynyt hengittämään tai liikkumaan niissä. Tutut korkokengät painoivat jalkoja ja tuntuivat kamalilta jalassa. Nahkatakki tuntui nihkeältä päällä. Lopulta peruin menoni, koska en kestänytkään vaatteitani. Olin siis menossa yksin kaupungille illalla, mutta jäi sitten menemättä. Vedin sitten vaan tapojeni vastaisesti lökähousut ja tennarit jalkaan ja menin lenkille.
Illalla nukkumaan käydessäkin tuo yliherkkyys jatkui. Tuttu yöpaitani tuntuikin ihan hirveältä päällä. Tajusin ärsyyntyä kokolapuista, jotka olivat roikkuneet mukana jo ainakin vuoden päivät. Leikkasin lapun irti, mutta se nysäkin jäi kutisemaan. Lopulta nukuin alasti, vaikken tee sitä ikinä. Vielä tänäänkin tämä yliherkkyys on jatkunut. Suihkussa en pystynytkään käyttämään tuttua suihkusaippuaa, jossa oli hankaavia rakeita, koska ne tuntuivatkin äkkiä siltä kuin hiekkapaperilla vetelisin kehoa pitkin.
En ole lihonut enkä laihtunut enkä voi olla raskaana. Pitääkö huolestua? Mistä ihmeestä voi olla kyse? Todella elämää rajoittava tämä. En tiedä, saanko tänäkään iltana lähdettyä mihinkään jos kaikki vaatteeni vaan ahdistavat mahdottomasti.
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Vaihdevuodet alkoivat
27-vuotiaana? Pelottaa, että onko tämä nyt joku puhjennut aivovamma tai joku muu vakava. Rajoitttaa elämää hirveästi!
AP
Äkillinen uudestisyntyminen. Nyt tiedät miksi suurinosa suomalaisista ladyista ei kulje missään sukkiksissa, kireissä ja naisellisissa vaatteissa eikä korkokengissä. Huomattavasti helpompaa ja mukavampaa lompsia tennareissa ja upottautua parkatakkiin ja lötköhousuihin. Kerranhan täällä vaan eletään. Miksi kärsiä?
Minulle tuli tuollainen olo ihan pikkuhiljaa iän mukana. Mukavuus alkoi olla tärkeämpää. Nykyisinkin saattaa kyllä käydä sitä, että olen käyttänyt jotain vaatetta kymmeniä kertoja iloisesti, ja yhtäkkiä siinä oleva kokolappu tuntuu raapivalta kuin kaktus paidan sisällä. Mitään syytä en osaa antaa siihen, miksi tunne tulee niin yhtäkkiä. Itsekin ihmetellyt.
Mulla on tollaista aina ollut pari päivää ennen kuukautisia, joku hormonijuttu, pms-oire siis.
Vierailija kirjoitti:
Äkillinen uudestisyntyminen. Nyt tiedät miksi suurinosa suomalaisista ladyista ei kulje missään sukkiksissa, kireissä ja naisellisissa vaatteissa eikä korkokengissä. Huomattavasti helpompaa ja mukavampaa lompsia tennareissa ja upottautua parkatakkiin ja lötköhousuihin. Kerranhan täällä vaan eletään. Miksi kärsiä?
Tietysti olen ennenkin huomannut eron tosi mukavien vaatteiden ja sitten omien vaatteideni välillä ja ulkonäkö on aina vienyt minulla voiton. En myöskään ole pitänyt omia vaatteitani sikäli epämukavina, rennommat vaatteet vaan olivat todella hypermukavat päällä. Nytkin istun tässä tärähäneenä ja mietin, milloin uskallan edes kokeilla tavallisten vaatteideni pukemista. Se epämiellyttävyyden tunne oli eilen niin kokonaisvaltainen, että olisi todellista tuskaa jos ei olisi ollut mitään vaihtoehtoja vaan olisi ollut pakko pukea ne vaatteet päälle ja kärsiä, esim. töihin mennessä. Mitenköhän sitten maanantaina tosiaan..
AP
Pänniikö sinua tällä hetkellä jokin yleisesti? Minulla ainakin vaikuttaa niin, että ei voisi vähempää kiinnostaa turhuudet, kuten sheivaus, jos olisi tärkeämpääkin tekemistä. Sama olisi varmaan vaatteiden suhteen eli ei huvittaisi olla epämukavasti turhaan, kun voi olla mukavastikin.
Vierailija kirjoitti:
Pänniikö sinua tällä hetkellä jokin yleisesti? Minulla ainakin vaikuttaa niin, että ei voisi vähempää kiinnostaa turhuudet, kuten sheivaus, jos olisi tärkeämpääkin tekemistä. Sama olisi varmaan vaatteiden suhteen eli ei huvittaisi olla epämukavasti turhaan, kun voi olla mukavastikin.
Ei oikeastaan. Toki aina nyt jotain pientä on, mutta on sitä ollut paljon ahdistavampiakin tilanteita. Tämä vaateahdistus tuli kuin salama kirkkaalta taivaalta. Samoin tämä epämiellyttävyys sitä rakeista suihkusaippuaa kohtaan, vaikka olenkin pitkään tykännyt sen tuntumasta. Ihan kuin olisin hetkessä muuttunut joksikin erityisherkäksi. Heille nämä tunteet ymmärtääkseni ovat tyypillisiä.
AP
Vaihdevuodet alkoivat