Jos teille tulee yllätysvieraita juuri kun olet tekemässä perheelle ruokaa
Kommentit (13)
Perhe syö ja vieraille laitetaan kahvit ja äkkiä vaikka pannukakku uuniin paistuun. Yllätysvieraat kyllä ymmärtää ettei ole ruokaa varattu heille.
Vierailija kirjoitti:
Ei. Kysyn suoraan käykö ruoka ja sitten keksitään lisukkeita lisää, että kaikille riittää..
Vähän noloa laittaa vain omalle perheelle ja antaa vieraitten istua sohvalla nälissään.
Mitään noloa ole. Noloa tulla ilmoittamatta. Söisin vaan perheen kesken.
Vierailija kirjoitti:
Ei. Kysyn suoraan käykö ruoka ja sitten keksitään lisukkeita lisää, että kaikille riittää..
Vähän noloa laittaa vain omalle perheelle ja antaa vieraitten istua sohvalla nälissään.
Ei kai kukaan mene yllätysvierailulle nälissään.
Ruokaa jatketaan ja kaikki istuu ruokapöydän ääreen - siinä syntyy aina kaikkein parhaimmat jutut :)
Jos meille tulee yllätysvieras (siis oikeasti vieras, ei esim. miehen äiti), niin vieraalle keitetään kahvit, katetaan tarjoilut miehen työhuoneeseen (koska yleensä kyseessä miehen työhön liittyvä vieras) ja sitten mies ja vieraansa keskustelevat siellä kaikessa rauhassa asiansa sillä aikaa kun muu perhe syö. Jos tuo vieras on lasten kavereita, niin todetaan, että sorry, meillä on ruoka-aika, palaa takaisin 30 min kuluttua tms. Kaveri ei jää norkoilemaan meille
No riippuu vieraasta ja mitä ruokaa on. Jos on varattu tietty määrä vaikka pihvejä, en ala niitä puolittamaan. Jotain pastaa taas tarjoan, siihen keittää äkkiä makaroonia lisää ja lorauttaa toisen kermapurkin.
Vierailija kirjoitti:
Perhe syö ja vieraille laitetaan kahvit ja äkkiä vaikka pannukakku uuniin paistuun. Yllätysvieraat kyllä ymmärtää ettei ole ruokaa varattu heille.
Juuri näin tekisin itsekin :)
Riippuu ruuasta. Jos sitä riittää tai on helposti jatkettavissa, niin tarjoan vieraillekin. Mutta jos ruokana on esim. porsaankyljyksiä, joita on varattu yksi jokaiselle, niin ei siitä mitenkään saa jaettua ruokaa kaksinkertaiselle porukalle. Siinä tapauksessa tarjoan vieraille kahvit. Yllätysvieraskin varmasti ymmärtää, että hänen tuloonsa ei ole osattu varautua ruokia varattaessa.
Inhoan yllätysvieraita ja kaikki tietävät sen hyvin, joten meille ei sellaisia tule kuin joskus appivanhemmat. Ja jos he tulevat, niin heillä on mukanaan yleensä matkalta ostettuja pullia, jätskiä tai muuta vastaavaa. Ruokaa he eivät tule syömään ellen pakota.
Asumme sen verran kaukana kaikesta, että lasten kavereiden tulemisista tiedetään ennen kun he pihalle tulevat. Hyvin harvoin he tulevat myöskään nälkäisenä. Koulun jälkeen meille tulevat kaverit kyllä syötän ja juotan aivan niin kuin lapsenikin kavereillaan syömistä saavat.
Viikonloppuisin meidän ruokailuajat ovat ihan mitä sattuu, nytkin teinit nukkuvat vielä täysillä. Viime sunnuntaina söimme vasta puoli ysin aikaan illalla, kun päivällä oli muutakin tekemistä. Siihen aikaan ei vieraita enää tule muutenkaan.
No riippuu ihan tlanteesta.
Jos meillä on jotain semmoista ruokaa jota voi helposti jatkaa, niin kysyn vieraalta onko hänellä nälkä ja haluaako syödä, tässä on ruoka tulossa. Ja jos hän haluaa niin teen sitten vähän enemmän ja syödään yhdessä.
Jos taas on ruokaa on vain pieni määrä kullekin (joo, jotkut ruoat vaan on semmoisia), niin sitten pahoittelen että sorry meillä on tässä just ruokailu, ottaisitko vaikka kahvia sillä välin kun syömme.
(Jos tämä aloitus oli varta vasten jotenkin jojotus siitä kohdellaanko aikuisia ja lapsia eri tavoin, niin yritys oli huono.)
Meidän perhe on hyvin pieni, ja inhoan ruokahävikkiä, jota meillä ei muuten tulekaan. Näin ollen meillä siis harvoin on mitään ylimääräistä syötävää; ainoastaan silloin, kun olen päättänyt tehdä jotain ruokaa sen verran että sitä riittää seuraavallekin päivälle. Näin ollen yllätysvieraan syötyä sen ruoan minun pitää hänen lähdettyään keksiä seuraavalle päivälle jotain muuta.
Ei. Kysyn suoraan käykö ruoka ja sitten keksitään lisukkeita lisää, että kaikille riittää..
Vähän noloa laittaa vain omalle perheelle ja antaa vieraitten istua sohvalla nälissään.