Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka paljon rahaa teillä kului lapsen yo-juhliin?

Vierailija
28.08.2017 |

(+ Mitä ostitte itse lahjaksi?)

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
28.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En laskenut, mutta arvelisin noin 200€, siis tarjoilut. Lisäksi mekko,lakki, lyyra, kukat, valokuvaus. Noihin 250€. Lisäksi taksimaksut, niin menihän niihin päälle 500€

Vanhimmalle tietokone (en tiedä hintaa) keskimmäiselle sovitusnukke 179€ (oma toive). Kuopuksen lakkiaiset vielä edessä.

Vierailija
2/8 |
28.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mun vanhemmilla mennyt mun yo-juhliin yhtään rahaa, kun asuin jo silloin omillani miesystäväni kanssa, joka on nykyisin aviomieheni. Itse kustansin juhlani, jotka olivat varsin pienimuotoiset. En saanut rahaa lahjaksi kuin vain yhdeltä sukulaiseltani, joka ei päässyt silloin paikalle. Häneltä sain 50€, joka oli mielestäni varsin avokätistä, koska emme ole erityisen läheisiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
28.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raflalasku 660 e, juhlapuku lakkeineen 400 e ja lahjaksi 500.

Vierailija
4/8 |
28.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarjoilu 60 hengelle (pitopalvelu) vajaat 2000 euroa ja lisäksi juomia noin 200 eurolla, ylioppilaan vaatteet noin 200 euroa, valokuvat ja kiitoskortit varmaan 250 euroa. Joo, paljon halvemmallakin olisi päässyt, mutta kun olemme hyvätuloisia, niin miksi en olisi helpottanut työtä ja stressiä ostamalla palveluita?

Ylioppilas sai lahjaksi valita haluamaansa 500 eurolla. Yksi lapsista osti sillä kalusteita opiskelijaboksiinsa, toinen käytti sen läppäriin.

Vierailija
5/8 |
28.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tilatut kakut 400€, juomat 300€, itse leivottujen ruokien hintaa vaikea arvioida, mutta veikkaisin että tarjoiluihin astiavuokrineen meni nämä em summat mukaanlukien n. 1200€, vieraita noin 60 hlö. Puku, kengät, lakki ja kukat 600€, kuvaus ja kuvat 250€.

Lahjaksi meiltä uuden kitaran & vastaäänikuulokkeet, nämä yhteensä noin 1200€, mutta musiikki tärkeässä osassa elämää. Muilta lahjaksi sai kivan valikoiman tarpeellisia tavaroita, mutta enimmäkseen rahaa, tyypillisimmillään 50€, mutta yhteensä kai sitä kertyi vajaa 3000€.

Vierailija
6/8 |
28.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuokrasimme juhlatilan, se maksoi 200 euroa. Tarjoilut olivat n. tonnin. Tässä oli alkoholia aika paljon. 

Lapsella oli juhlapuku omasta takaa, mutta pieniin ostoksiin meni vielä pari sataa varmaan. En niin tarkkaan ole katsonut. 

En antanut mitään lahjaa. Sai niin älyttömästi muualta. Eli lopputulema n. 1500 euroa. 

Mutta nyt oli melko suuret juhlat, on vedetty paljon pienemmälläkin budjetilla vastaavat. Tämä oli kuopus ja rahallinen tilanne parempi minulla kuin muiden kohdalla. Ikäero seuraavaan on seitsemän vuotta. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
28.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

n 600€ viimekeväänä, 30+ vierasta. Juhlat kotona ja itse tehdyt tarjoilut kun perheessä on tekijöitä. Vaatteet tietty. 300€ sai kotoa lahjaksi + muuta pientä mitä toivoi

Vierailija
8/8 |
28.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puku 400€, pitopalvelu 1700€, kakut 350€, juomat arviolta 500€, lahja 600€. Kalliiksi tuli mutta oli hyvät juhlat! Vieraita ehkä 60 kpl.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi viisi