Kysymys rakastumisesta
Mistä johtuu että tunne lopahtaa aina parissa viikossa, parissa kuukaudessa, viimeistään puolessa vuodessa? Minulla ei mikään ihastuminen tai rakastuminen kestä kauan, vaikka yritän saada sen kestämään.
Missä vika?
Kommentit (11)
Ja kolmas mahdollinen syy: En tiedä mitä tavoitteita elämässä pitäisi olla. Parisuhde ei houkuttele kauheasti, koska en mm. jaksa asua yhdessä ja nähdä toisen naamaa joka päivä, jutella, elää tylsää arkea.... En halua lapsia ja luulen, että jos olisin jonkun miehen kanssa, asiasta tulisi hirveä riita ennen pitkää. jne...
Olen kai outo, kun en ole koskaan haaveillut häistä tai yhdessä asumisesta. En jaksa yhdessä asumista toisen kanssa, koska väsyn ja stressaan siitä. Näkyy mm. niin, etten nuku ja menkat menee ihan sekaisin. Kaikkia ei ole kai luotu parisuhteisiin tai muihin tiiviisiin ihmissuhteisiin? :D
Olisi varmasti helpompaa, jos löytäisin jonkun oman ikäisen ihmisen, jonka kanssa löyttäytyisin yhteen. Ei tarvitsisi enää selitellä kenellekään miksi on yksin ja miten yksin olosta huolimatta on normaali ihminen.
Motivaatio on varmaan suurin tekijä tässäkin -
emootion lisäksi. Kyse on kai jonkinlaisesta tarpeesta ja siitä, että ihminen tunnistaa omat toiveensa. Halusta. Loput on tahtoa, mikä kasvaa ilosta ja positiivisista kokemuksista.
Niin, minulla ei ole minkäänlaista motivaatiota parisuhteeseen. Eikä oikein sellaisia tarpeita, joita useimmilla ihmisillä on eli naimisiinmenoa, yhteistä elämää, perheen perustamista jne. Seksikään ei ole minua varten. Olen löytänyt elämästä muita mielenkiintoisia asioita. En halua tuhlata aikaani nussimiseen.
Lisäksi menetän kiinnostuksen ihmisiin aika helposti. Loukkaannun ja petyn myös aika helposti. Otan asiat vakavasti, esim. jos joku tekee minusta "hauskan pilan" ja pyrkii sen tekemällä nolaamaan ihan vain huvin vuoksi, niin ihastumisen/rakastumisen tunteet loppuu tasan siihen. En osaa antaa anteeksi, unohtaa ja jatkaa kuin mitään ei olisi koskaan tapahtunut.
Tunteiden osalta ongelma on siinä, että minun kanssa oleminen ei eroa millään lailla kenen tahansa kaverin kanssa olemisesta. En ole romanttinen enkä seksuaalinen yhtään. Minusta on noloa ottaa vastaan esim. rakkausviestejä. Ne vain hävettää.
Haluaisin laihduttaa muutaman kilon, niin että naama ei olisi ihan yhtä hamsterin näköinen ja että saisin rinnat pois. Haluaisin olla ihan lauta, ettei kukaan kiinnostu seksuaalisessa mielessä. (Samalla siinä pienentäisi myös syöpäriskiä.) Naama saisi olla ok-näköinen.
Pyy pyyltä onkin hyvä idea kysyä vinkkejä rakkaushuoliin.
Minulle käy kans noin. Luulen, että se johtuu siitä, että toinen ihastuu/rakastuu ensin minuun ja yritän pystyä vastaamaan siihen samalla lailla, mutta sitten se ei vaan onnistu pidemmän päälle. Tai sitten siitä, että ajattelen pohjimmiltani, että rakkaus on vain tyhmää ja noloa peliä. Tunne kuihtuu aina vähitellen.