Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saan alapeukkuja, mutta kyllä poikalapset on helpompia kuin tytöt

Vierailija
22.08.2017 |

Pojalle kelpaa puhelin, kunhan se toimii. Hinnalla ei väliä, testeissä pärjännyt on hyvä, mutta turha siitä on mitään useita satoja maksaa, kun 150 eurolla saa jo ihan hyvän. Poika otti riemusta kiljuen vastaan käytetyn yritysläppärin, kun taas tytölle on oltava uusi. Tehoilla ja kestävyydellä ei kukaan tee mitään. Uusi ja mielellään tarpeeksi kallis. Vertailun tyttö ei ole meidän, meillä on vain noita poikia. Serkkuflikan kanssa kaikki määritellään merkin ja hinnan mukaan, muut ominaisuudet ovat toisarvoisia. Tytöllä ei mikään raha riitä vaatteisiin, poikia saa raahata vaatekauppaan ja parit farkut ja kaksi hupparia riittää seuraavat kolme vuotta. Ei pari reikää mitään haittaa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
22.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totta!

Vierailija
2/4 |
22.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä asiassa äitylien kannattaa katsoa itseään peiliin. Jos itseään määrittelee kovin kovasti kuluttamisen kautta, turha hurskastella jos lapsesta tulee samanmoinen.

Tältä palstalta joskus luin, miten joku ylpeänä kertoi käyttävänsä tyttären vaatteisiin moninkertaisen summan poikaan verrattuna, koska tytön vaatettaminen on "äidin harrastus". Siinä tyttö oppii aika tehokkaasti, mikä on elämässä tärkeää. Kuluttaminen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä taas aivan päinvastoin. Pojalle pitää olla kaikki kalliit pelit ja vehkeet. Myös vaatteita poika tarvitsee enemmän ja kalliimpia. Tytöllä on halpa peruskännykkä. Tyttö ei suostu tulemaan vaatekauppaan ollenkaan. Käyttää hupparit puhki.

Vierailija
4/4 |
22.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tekisi tästä sukupuolikysymystä. Uskon, että kodin kulutustottumukset ja kasvatustyyli vaikuttaa jalkoväliä enemmän.

Itselläni on 3 tyttöä, iät 10 - 14 ja kaikille kelpaa edulliset puhelimet ja muut laitteet. Vaatteissakaan eivät halua kalliita merkkejä vaan tykkäävät ihan perushuppareista. Muutenkin ovat helppoja ja mutkattomia, koulu sujuu kiitettävästi, on harrastuksia ja kavereita. Vaikea kuvitella tätä helpompia lapsia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi yhdeksän