Sinä, joka olet laihduttanut tosi paljon tosi lyhyessä ajassa!!!!
Paljonko laihduit ja kauan meni?
Miten teit sen?
Miten on mennyt sen jälkeen?
Kommentit (19)
10 kiloa reilussa puolessa vuodessa, riittääkö?
Katselin mitä syön ja miten liikun. Lisäsin liikkumista ja paransin syömisiä. Olen kokoajan koittanut pikkuhiljaa parantaa tapoja, välillä tulee herkkupäiviä mutta ei ne haittaa!!
Paino nytten 60 kiloa, en pidä toista kymppiä mahdottomana mutta nytten lihaksetkin kasvaa ja BMI on 23 niin hitaaksi menee. Ehkä ensi kesänä painan alle 55 kiloa?? Tiedä häntä.
Itsekin painoa pudottelen alkumetreillä, joten asia kiinnostaa.
Sähän olet laihtunut vain vähän reilun kilon kuukaudessa. laihduttaa kun pystyy jopa kilon viikko vauhtia, itse laihduin 3 kiloa kuussa ja pudotin sen 10 kiloa 3 kuukaudessa. Enkä harrastanut mitään nälkädieettiä tai himoliikuntaa.
6 kiloa alle kolmessa viikossa?
Enkä ollut edes ylipainoinen. Ai kuinka onnistuin? Tekemällä fyysisesti rankkaa työtä 10-12 tuntia päivässä ja syömällä 4 leipää, banaanin ja pari weetabixiä per vuorokausi. Hyvin tippui paino, mutta en kyllä suosittele kenellekään
Karppaamalla. Kilot on pysyneet poissa yli kaksi vuotta koska elämäntapa siitä tuli. Pois turhat pullamössöt ja sokerit, lihaa, kanaa, kalaa ja kasviksia kehiin.
ja paljon lähti (en lähde sen tarkemmin kertoilemaan.) karppaus elämäntapana
painonvartijat
4vuotta pysynyt samassa, välillä jopa laihtunut lisää. Ei ole tarkoitus laihduttaa enenpää
Vierailija:
painonvartijat4vuotta pysynyt samassa, välillä jopa laihtunut lisää. Ei ole tarkoitus laihduttaa enenpää
Aluksi viikon sairaaladieetti (tosin sitä kaalisoppaa söin tasan kolme lusikallista mutta muuten ohjeen mukaan) ihan siis kotona. Sen jälkeen söin 1200kcal/vrk ja yksi päivä viikossa oli " roskaruokapäivä" eli n. 1800kcal/vrk. Jonkin verran aloin liikkua, ihan perus kävely/sauvakävelylenkkejä mutta ennemmin en ollutkaan liikkunut yhtään.
Paino on pysynyt nyt puolisentoista vuotta 74-76kilossa ilman tarkkailua.
Raitis
Ruokavaliota ja asennetta muuttamalla,ei mitään erityistä diettiä,söin vain vähemmän ja pidin huolen ravintoaineista.
Hyvin on mennyt,paino tippui siis lähtöpainosta 100kg ja nyt olen pysynyt hyvin tässä tavoitepainossani.
Imetin vielä 1 v tyttöäni, noudatin Mammadieetinohjeita eli aloin syödä " oikein" ! Liikuntaa en harrastanut juurikaan, silloin tällöin kävelylenkkejä! Lähtöpainoni oli 94kg!
on joko ollut aivan järjetön määrä ylipainoa tai sitten painonpudotukseen on laskettu mukaan menetetyt nesteet ym. jotka tulevat tietenkin aina takaisin muutamassa päivässä.
Muuten nimittäin tuollaiset laihdutusvauhdit eivät ole mahdollisia.
Lasketaanpa vähän:
1 kg läskiä sisältää energiaa 7000 kcal
Normaalipainoinen nainen kuluttaa keskimäärin 1800-2100 kcal päivässä ja ylipainoinen nainen 2200-2600 kcal päivässä (normaali liikkuminen laskettu mukaan).
10 kg:n painonpudotus vähentää energiantarvetta 300-400 kcal päivässä.
Liikunta lisää energiankulutusta vain vähän, esimerkiksi 70 kg painoinen nainen saa tunnin mittaisella kävelylenkillä (4 km) kulutettua 190 kcal ja 9 km juoksulenkillä 600 kcal
No niin:
Jos reilusti ylipainoinen nainen ei viikon aikana syö yhtään mitään, siis ainuttakaan suupalaa, saa hän pudotettua todellista painoaan 2,2 - 2,6 kg. Jos hän lisäksi tekee tuon ylimääräisen tunnin mittaisen kävelylenkin päivässä, niin painoa putoaa 190g lisää.
Todellisuudessa hän tuskin pystyy olemaan syömättä yhtään mitään. Realistinen dieetti jota pystyy jatkamaan viikkoja lienee esim. 1200 kcal / päivä jolla painoa putoaakin enää 1 - 1,4 kg viikossa.
Jos pystyy selviämään koko viikon VLCD-dieetillä (apteekin laihdutusvalmisteet n. 600 kcal / päivä) eikä syö yhtään mitään muuta, niin painonpudotus reilusti ylipainoisella on 1,7 - 2,1 kg viikossa.
Ja nämä esimerkit siis koskivat reilusti ylipainoista naista. Täytyy kuitenkin huomioida että laihtumisen edetessä myös energiankulutus pienenee ja näin ollen laihtumistahti hidastuu. Kun normaalipaino lähenee niin laihtumisvauhti putoaa väistämättä ensimmäisen 10 kg jälkeen 300 - 400 g viikossa ja 20 kg jälkeen 600 - 800 g viikossa. Lopussa siis paastoajankin painonpudotus on enää vain 1,4 - 2 kg viikossa, ruokavaliolla laihduttavan 400 g - 800 g viikossa ja VLCD-dieetillä olijan 900 g - 1,5 kg viikossa.
Ja sitten rehellisesti: kuka oikeasti voi paastota viikkotolkulla? Kuka pystyy sietämään edes puhdasta VLCD-dieettiä montaa viikkoa? Kuka käy oikeasti 9 km juoksulenkillä joka ikinen päivä?
Kun laiduttamisen aloittaa niin elimistöstä poistuu väistämättä nestettä sen siirtyessä kataboliseen tilaan. Veden juominen vain kiihdyttää tätä nesteen poistumista koska voidakseen poistamaan juodun veden elimistö joutuu käyttämään enemmän natriumia joka taas vie lisää nestettä elimistöstä. Mitä enemmän juo niin sitä kuivemmaksi itsensä siis saa. On siis väistämätöntä että laihduttajan " vaakapaino" on aina 1-3 kg alhaisempi kuin todellinen paino. Tästä johtuu päivittäinen heilahtelu vaakalukemissa ja tästä johtuu myös se, että laihdutuksen lopettamisen jälkeen " muutama kilo" tulee takaisin muutamassa päivässä ja laihdutuksen alussa paino näyttää putoavan nopeasti.
Ihan hyvin on mahdollista tiputtaa painoa siten, miten täällä on kerrottu. Luulisi jo 30 kilossa olevan muutakin kuin nesteitä :)
Eikös se ole itsestään selvää että niiltä, joilla on paljon ylimääräistä, sitä lähteekin aluksi reippaammin?
Mikä oli kirjoituksesi idea?
Kirjoituksen idea oli se, että kaikki lukijat eivät kuvittelisi että tuollaiset laihdutusvauhdit ovat realistisesti kaikkien saavutettavissa tai että ne välttämättä olisivat edes totta tai järkeviä.
Aika monet haluaisivat tässäkin asiassa saada kaiken heti tässä ja nyt. Yleensä se ei ole järkevää eikä useimmille mahdollistakaan, sankaritarinat voivat vain aiheuttaa vielä enemmän pahaa mieltä. Kunnollinen elämäntaparemontti ja järkevä painonpudotustahti on paljon järkevämpi toimenpide kuin älyttömät revitykset ja se että paino tulee samantien takaisin kun ei olla muutettu niitä elämäntapoja.
Ja tiedän mistä puhun. Tapaan päivittäin työssäni ylipainoisia ihmisiä jotka kuvittelevat että juuri heillä on se maaginen ja mystinen geneettinen vika jonka vuoksi juuri heidän painonsa ei tipu vaikka he " eivät syö mitään" . Usein syytetään myöskin sitä että milloin minkäkin vian vuoksi ei pystytä harrastamaan liikuntaa ja siksihän se paino tietenkin nousee eikä putoa...
Yksinkertainen todellisuus on kuitenkin se, että ihminen lihoo jos syö enemmän kuin kuluttaa ja laihtuu jos kuluttaa enemmän kuin syö. Tämä toimii ihan jokaisella. Sellaista ihmistä ei olekaan joka ei laihtuisi jos syö vähemmän kuin kuluttaa!
Olen 158cm pitkä. Painoin ennen raskautta 59kg. Raskauden lopussa painoa oli 61kg. Kolme päivää synnytyksen jälkeen paino oli 55kg ja kaksi viikkoa tämän jälkeen 50kg ja kaksi viikkoa siitä 49kg ja kahden viikon päästä 48kg.
Tiedän, että olen nyt normaalipainoinen, ei tarvitsisi lihota eikä laihtua. Tai nojaa. Olishan se hyvä jos vielä esim. 4kiloa lähtisi.
Käyn kerran viikossa joogassa ja syön suht terveellisesti.
...että " laihduttaa" synnyttämällä ;)
Kai nyt jokaisen paino putoaa synnytyksessä.
Synnärin pöydälle jää lapsen, lapsiveden ja istukan verran ja sitten ne kertyneet nesteet, kohdun pienenminen entiselleen ym. lähtevät parin viikon-kuukauden kuluessa.
Todellisuudessa sinä olet siis " laihduttanut" odottaessasi mikä ei tuon painoiselle ole suotavaa, lapsi saattaa kärsiä.
Paljonko laihduit ja kauan meni? Mä en laihduttanut, mutta mun ystävä. Noin 30 kiloa ja kolme kuukautta. (lähtöpaino noin 110 kiloa)
Miten teit sen? Jätti makean, rasvan, kaiken turhan pois. Tosi pienellä dieetillä, mutta kuitenkin tarpeeksi ja kaikki ravintoaineet saaden. Hulluna liikuntaa.
Miten on mennyt sen jälkeen? Hyvin menee edelleen. Paino laskee tasaisesti.
=)