Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mirena poisto, kuukautiset hukassa, koska huolestua?

Vierailija
01.08.2017 |

Minulta poistettiin Mirena puolitoista kuukautta sitten. Ennen poistoa se oli paikoillaan reilun kuukauden (ensimmäinen kierukka). Poiston jälkeen tuli kuukautisvuoto, joka oli alkamassa kierukan poiston aikoihin. Selkeästi siis kuukautisvuoto, ei mikään tyhjennysvuoto. Seuraavat menkat ovat sitten antaneet odottaa itseään jo pari viikkoa ylimääräystä. Koska pitää huolestua?

Ei ollut mitään puhetta asiasta poiston yhteydessä. Ei ollut puhetta monesta muustakaan asiasta, jotka vissiin normaalisti keskustellaan tässä kohti. Oli keskustelun prioriteetit muualla enkä itsekään tajunnut kysyä juuri mitään. Lähinnä käytiin läpi vain uuden kierukan asentusajankohta ja pahoinvoinnin hoitoa.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
01.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toisilla palautuu tosi nopeastikin, tyyliin heti poiston jälkeen, normaaliksi. Jos sulla ennen Mirenaa ollut tosi säännöllinen kierto niin odottaisin rauhallisin mielin 2kk, jos epäsäännöllisyyytä ennenkin niin 3kk. Ei se kroppakaan aina ihan hetkessä palaudu. Jos asia ahdistaa, tunnet stressiä, tms niin soita tk:hon ja kysy =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla