Ompelukone sanoi sopimuksen irti. Eikös tän kuuluis liikkua ylösalas? Kuva..
Ton paininjalan alla olevan karhean jutun siis?
On ja pysyy paikoillaan. Aiemmin piti minimaalista kolinaa, yhtäkkiä kolina loppui ja nyt ei sitten liikuta kangasta enää. Kesken ompelun siis lakkasi toimimasta. Onkohan korjattavissa kotikonstein?
Kommentit (6)
Ota pistolevy irti ( se levy, johon neula uppoaa) ja puhdista syöttäjät( ne karheat "suirot") kevyesti puhtaalla pensselillä. Öljyä ne. Öljyä neulatanko ja tarkista paininjalan kiristys.
Käytä konetta hetki ilman lankoja. Alkaako tapahtua?
Soitto lähinpään ompelukonehuoltoon auttaa varmasti, ellei näillä ratkea.
Onko se irti tai jumissa? Ruuvien kiristys tai öljy? Voihan se olla poikkikin tms.
Puhdista pölyt ja oljyä kone.
Jotain alle satasen halpiskonetta ei ainakaan kaikki ompelukonehuollot ota huollettavakseen, koska niitä ei saada oikeasti kuntoon. Tietty, jos on niin uusi, että menee takuuseen, niin ota yhteys liikkeeseen, josta koneen ostit.
Laadukkaampi kone kannattaa kyllä huollattaa, vaikka olisi vanhakin.
Ei oo hetkeen öljytty, mutta eikai pelkkä öljy saa ihan yhtäkkiä tällaista aikaan?
Jos ihan joku osa mennyt rikki niin mikähän osa se voisi olla? Mikä tuota liikuttaa? Öljyän koneen tänään, mutta en usko että se pelkästään auttaa, kun ihan yhtäkkiä meni hajalle ja sitä ennen toimi normaalisti.
Huomiseksi vain pitäis saada ommeltua yks juttu ja ei ole vaihtoehtoja sitten kuin käydä hakemassa jostain äkkiä uusi kone, koska se on pakko saada huomiseen mennessä tehtyä
Puhut siis syöttäjistä, joiden tehtävä on syöttää kangasta ommellessa eteenpäin.
Onko ompelukoneessasi parsintamahdollisuus? Eli nappulaa, josta syöttäjät saa laskettua alas, pistolevyn alle?
Jos tilanne ei korjaudu kevyellä öljyämisellä, kysy lähimmästä ompelukonehuollosta.