Viran saanti
Kuinka kauan valmistumisen jälkeen keräsit työkokemusta pätkäsopimuksilla ennen kuin sait viran? Kerro vielä mikä ala.
Kommentit (17)
Kaksi vuotta tein pätkää ja sitten vakinaistuin samaan taloon. Opettaja yläkoulussa.
Ja voi tosiaan myös sanoa minä vuonna / vuosikymmenenä tapahtui :) Ap
2 vuotta sijaisena 2 eri koulussa, sitten opettajan virkaan kolmanteen kouluun.
Asutko maaseudulla vai kaupungissa? Liity joko kepun tai kokkareiden jäseneksi.
Valmistuin 2001huhtikuussa kasvatustieteen maisteriksi ja sain viran vuoden 2002 alussa. Tätä ennen tein 2 määräaikaista pestiä. En ole opettaja enkä edes kouluttaja.
Vierailija kirjoitti:
Asutko maaseudulla vai kaupungissa? Liity joko kepun tai kokkareiden jäseneksi.
Miten puoluekanta liittyy mielestäsi siihen, että edelleen monen pienipalkkaisenkin alan vakituiset työsuhteet ovat nimeltään virkoja?
menin töihin ministeriöön ennen kun gradu oli valmis 2005 ja valmistuin 2006. Pätkätöitä tein samaisessa paikassa kunnes sain viran 2009. Edelleen samassa organisaatiossa ylemmässä virassa. Voisin jatkaa eläkkeelle asti, jos mua ei savusteta ulos tms.
Pääsin suoraan opintojen jälkeen luokanopettajan virkaan 2000-luvulla.
Suomessa ei pitäisi koskaan ja ikinä olla vakituisia virkoja vaan esim. max. 6 vuotta.
Näin saa leipääntyneen, laiskan ja nillittävän vetelyksen pois töistä. Suomi ei kestä vätysteleviä virkakyöstejä. Normaalilla ja ahkeralla tekijällä virka toki jatkuisi seuraavankin kauden.
4 vuotta sijaisuuksia, jonka jälkeen vakituinen työpaikka. 3 eri firmaa, 2010-luvulla.
Valmistuin tän vuoden alussa luokanopettajaksi ja aloitan elokuun alussa virassa.
Äitiyslomansijainen kaksi vuotta, sen jälkeen sain viran toisesta koulusta. Sain hyvää palautetta ensimmäisestä koulusta jonka avulla pääsin virkaan toiseen kouluun. T. Peruskoulun ope yläluokilta
Valmistuin laboratoriohoitajaksi -96. Olin sijaisena töissä kunnes sain viran 2003. Edelleen olen samassa työpaikassa, en enää virassa koska ne muutettiin toimiksi jokunen vuosi sitten. Mikä oli työntekijälle pelkästään hyvä asia 😊
Virkamiehenä on kivaa, pitkät lomat, helppoja ulkomaan matkoja ja kotiin jo neljän maissa!
Vierailija kirjoitti:
4 vuotta sijaisuuksia, jonka jälkeen vakituinen työpaikka. 3 eri firmaa, 2010-luvulla.
Missä firmassa solmitaan virkasuhteita?
Valmistuin -98 ja sain ekan vakituisen työni vuonna 2003. Siinä välissä toki syntyi kaksi lastamme. Ekan viran sain v. 2014, mutta siitä lähdin nopeasti takaisin yksityiselle puolelle. Nyt taas virassa.
Aikoinaan sairaanhoitajallakin oli virka. Olin kesän sijaisena, syyskuun alusta virassa.