Mihin yli 70-vuotiaat miehet katoavat? Linkki
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005285597.html
Miten voi olla, että yli 70-vuotiaissa naisista puolet ja miehistä neljännes on ilman kumppania. Mihin miehet häviävät? En usko kuolleisuudessa olevan tuossa iässä noin suurta eroa.
Kommentit (9)
Mutta onko niitä miehiä kuolleena oikeasti noin paljon enemmän tuossa iässä miksi ihmeessä?
Seitsemänkymppisenä se tämän palstan yksinäinen kilttimies saa helposti seuraa. Ei tartte kuin odottaa?
70sillä ei monella enää niin hässitä joten viettävät parempaa laatuaikaa vaikkapa Mustin kanssa metsästämässä kuin jahtaamassa naisia.
m45
Vanhemmat miehet ovat kotona seksi ei onnistu vaimo hakee nuorta miestä vanhat naiset ovat kiimassa kun eivät saa omalta ukolta eikä vanhalla miehellä enää seiso siksi ne jäävät kotiin
Vierailija kirjoitti:
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005285597.html
Miten voi olla, että yli 70-vuotiaissa naisista puolet ja miehistä neljännes on ilman kumppania. Mihin miehet häviävät? En usko kuolleisuudessa olevan tuossa iässä noin suurta eroa.
Nimenomaan kuolleisuudessa on eroa. Yli 70-vuotiaiksi lasketaan myös 80-vuotiaat, 90-vuotiaat ja 100-vuotiaat ja kaikki siltä väliltä. Mitä iäkkäämmästä naisesta on kyse, sitä todennäköisempää on, että puoliso on jo kuollut eikä oman ikäisiä miehiä ole enää nk vapaalla jalalla. Tosin tuossa iässä ei kaikkia naisia edes kiinnosta alkaa etsimään uutta miestä.
Hormonit suojaavat naisia sydönkohtauksilta vaihdevuosi-ikään asti ja miehet saa niitä ennen sitä enemmän kuin naiset. Tuo ei riitä syyksi. Mikä muu asia selittää noin valtavaa mieskatoa. Sotaakaan ei ole ollut pitkiin aikoihin
Vierailija kirjoitti:
Hormonit suojaavat naisia sydönkohtauksilta vaihdevuosi-ikään asti ja miehet saa niitä ennen sitä enemmän kuin naiset. Tuo ei riitä syyksi. Mikä muu asia selittää noin valtavaa mieskatoa. Sotaakaan ei ole ollut pitkiin aikoihin
Kuolleiduus pn miesten kohdalla suurempi paitsi hormonien, myös elintapojen takia. Miehet juovat ja polttavat enemmän ja useammin. Hormoneihin voi myös vaikuttaa. Vaihdevuosi-iän jälkeen naisia tutkiessa on todettu, että se että heillä ylipäänsä pn lapsenlapsia ja vielä enemmän se, että he hoitavat lapsenlapsiaan, pidentää elinikää. Joka lapsi parilla vuodella. Miesten kohdalla tämmöistä vaikutusta ei ole, koska miehet harvoin ottavat hoitovastuuta lapsenlapsistaan (ja nykyään 70-vuotiaidn miesten kohdalla harvoin ottivat edes omista lapsistaan, tämä tulee ehkä parantamaan nykyisien eliniänodotetta kun sinne asti päästään. Todin se vaikutus voi olla moneeen suuntaan. Siinä missä lastenlasten on todettu pidentävän isoäitien eliniänodotettu, Lapsien vaikutus äitien elinikään on tyttöjen kohdalla neutraali ja tilastollisesti jokainen poika vähentää äitinsä elinikää vuodella. Samoin veljet lyhentävät nuorempien siskojensa ikää.)
Onko meillä kuuskytluvulla syntyneillä enää merkittävää eroa naisten ja miesten määrissä ollessamme 70-vuotiaita?
Tasoittuuko määrät?
Naisten keskimääräinen elinajanodote on 6-vuotta enemmän, se tuntuu,
Pitäisi myös ottaa huomioon eläkekertoimessa.
Naisten ja miesten määrän epätasainen jakauma on suurimmillaan 70-90 vuotiaana. Sen jäkeen tilanne tasaantuu.