Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

KENIALAISPIISPA kavalsi kirkon rahat

Vierailija
04.07.2017 |

Lainaus uutisesta:

"Simojoki syyttää Obarea erilaisista taloudellisista väärinkäytöksistä sekä vastustajiensa uhkailusta ja vaientamisyrityksistä.

– Hän on ryövännyt valtavan määrän Kenian evankelisluterilaisen kirkon omaisuutta, kuten tontteja ja taloja, nimiinsä ja myynyt sitä. Orpokotien varjolla Obare on kerännyt miljoonia pankkitileilleen ja käyttänyt niitä rakennusbisnekseen samaan aikaan, kun kirkon papisto on jäänyt ilman palkkojaan. Olen nähnyt Länsi-Keniassa muutaman kivikasan, joita Yhdysvalloissa on mainostettu toimivina orpokoteina, Simojoki kertoo.

Hän lisää, että Kenian kirkon säädösten mukaan Obaren olisi pitänyt jäädä jo vuosia sitten eläkkeelle, mitä hän ei ole tehnyt.

– Kirkon elimet ovat aikaa sitten valinneet sääntöjensä mukaisesti uudet piispat, mutta itselleen arkkipiispan tittelin ottanut Obare on julistanut heidät virkansa menettäneiksi ja nimittänyt yksin hiippakunnallisen varjorakenteen jäsenet."

Lue koko uutinen tästä:

https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/naispappeuden-vastustajan-vihki-papik…

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
04.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pöyristyttävää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla