Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kusipää modet

Vierailija
02.07.2017 |

Siis oikeasti, jo kaksi pitkää vastausta kirjoitin ja tulee "ei oikeuksia" kun painan lähetä.. keskustelussa ei viestini kirjoituksen aikaan ollut mitään ihmeellistä joten ainoa selitys on otsikossa.

Laitan nyt vastaukseni tähän siis. Mode voi sitten pistää sen siihen ketjuun mihin se kuului ja poistaa sieltä ne epä-asialliset vastaukset eikä koko ketjua.

Ei ihme että palstan taso on paska jos ketjuja ei pidetä vähintään 24 tuntia auki että niihin ehtii jotain asiallista kirjoittaa.

Tuo esitetty ei välttämättä ole ainut syy. Tuossa otettiin esiin tuo valikoivuus. Päätellen siitä että syntyvyys on koulutettujen keskuudessa ja länsimaissa vähäisempää, voi syystä esittää että tämä korkea valikoivuus ja arvottaminen yms olisi sellainen taito joka varmaan monilla on mutta jotkin lapsuuden tekijät voi aiheuttaa kehittymään nopeammin. (jossain kohtaa valikoivuus voi kääntyä muodosta "tämä on hyvä" muotoon "nää on ihan huonoja koska x y z" ja x y z tulee kokemuksen/oppimisen/vaikutteiden kautta - tässä voi viitata sanontaan "ignorance is bliss" ts. usko yhteiskuntaan voi heiketä jos lukee jatkuvasti uutisia joissa painotetaan negatiivista myynnin edistämismielessä, uskolla tässä voi tarkoittaa jotain sellaista jonka uskoisi olevan hyvä pitää vakaana kuten vaikka "10 käskyä". Tästä voi nähdä myös miten joissakin maissa voidaan tulkita vanhoja kirjoituksia siten että länsimainen media on mätää. Tosin näyttöä on että toisenlaista mätää löytyy sieltä hiekkamaista myös ... islamissa voi olla että vakaus on saavutettu sillä ailahteleviksi, tunteiden riepottelemiksi koetut naiset on laitettu "kahleisiin" luomalla usko ja järjestelmä jossa pelotellaan vuolaasti moskeijoissa asioita jotka epävakauttaisi sikäläisen systeemin - usko siellä siis lienee se että epävakaat naiset pääsisi päättämään asioita ja feminismi yms sekoittaisi pakkaa - siellä ei siis olla progressiivisia, ei haluta ottaa riskiä että tulevaisuus olisi epävakaampi kuin nykytila. jenkeissä syntyy taas kaikenlaista hypeä ihme asioista koska siellä riskin ottaminen koetaan välttämättömäksi - tämä juontuu varmaan merkantilismin/kv-kaupan vahvasta vaikutuksesta päätöksen tekoon - uskonnollisten tahojen heikkous politiikassa ja usein vaihtelevat presidentit yms - kauppiaat pääsevät länsimaisessa systeemissä sanomaan mihin kohtaan pilkut siirretään)

Esm. jos kokee että on joku ongelma (joku kaveri tai vanhempi voi tuoda jotain esiin tai jotain muuta sattua) voi se median täydellisyyskeskeisessä ympäristössä muodostua salattavaksi häpeän aiheeksi. Ongelma voi olla mitä tahansa mikä aiheuttaa jonkinlaista kohtuutonta arvo-mittailua. esm en kelpaa/voi saada/ole ansainnut, jalustalle asettamista. Kun tähän on alkanut, toimii se myös toisinpäin, eli jos joku on antamassa jotain vastikkeetta, tulee vaistonvaraisesti jonkinlainen arvomittailu. Esm. Jos joku on jotenkin poikkeuksellisen kiltti,uhrautuva tai pyyteetön, tuo länsivaikutteiden kautta opittu arvo-mittailu tähän tunteen että on jotenkin huono joka saa jotain mutta koska mitään sopimusta ei ole tehty, voi tuntea itsensä tarpeettomaksi tai alkaa epäillä että taustalla on jokin piilossa oleva agenda jos jotain saa vastikkeetta. Tai jos mitään agendaa ei löydy voi kehittyä ajatus että on jotenkin parempi (prinssi/prinsessaharhat). Sitten jos haluaakin jotain mutta saa edelleen vain samaa mitä ennenkin eikä sitä mitä haluaa, harha katoaa ja tulee romahdus - onkin vain lapsi joka saa mitä on tarjolla. Tästä sitten seuraa kapina. Itselläni tämä ajattelu alkoi kehittyä vasta juurikin 30v koska olin niin uppoutunut kaikenlaisiin harrastuksiin enkä kiinnostunut taloudesta tai politiikasta yms.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi seitsemän