Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

todella stressaava raskaus ja sikiö?miten vauvaan voi vaikuttaa?

Vierailija
15.09.2007 |

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekin olen miettinyt samaa. Mutta tuskin nyt kauheasti vaikuttaa:)

Vierailija
2/10 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja voi vaikuttaa todella negatiivisesti syntyvään lapseen. Ainakin masennusalttius lisääntyy ko. lapsella hänen aikuistuttuaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

http: //www. timesonline. co. uk/tol/life_and_style/health/article1862667. ece



Stressihormoni voi aiheuttaa fyysisiä vammoja sikiölle, alhaisempaa älykkyyttä sekä ADHD tms.

Vierailija
4/10 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla viime raskaus oli todella stressaava. Menetin läheisen omaisen, töpaikan ja kodin (asista eivät liity toisiinsa mutta tapahtuivat kaikki sen raskauden aikana). Olin aivan lopussa enkä loppuraskaudesta enää nukkunut öisin lainkaan. Olin lukenut jostain vauva-kirjasta, että äidin stressi vaikuttaa voimakkaasti sikiöön ja olin 100% varma, että odotan sairsta lasta. Neuvolan th ei osannut enää muuta sanoa, kuin että syntyihän sodan aikanakin aivan kunnon kansalaisia...



Sain terveen vauvan, joka nyt edelleenkin leikki-ikäisenä on terve ja tasapainoinen lapsi. Ei mitenkään yliherkkä tai agressiinvnen tms., ja myöskin hyvin lahjakas niin älyllisesti kuin musikaalisestikin! Toivottavasti tämä kirjoitus antaa voimia.

Vierailija
5/10 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sen lisäksi lapsi syntyi keskosena. Näiden molempien sanotaan vaikuttavan lapseen negatiivisesti.



Ihan normaalilta tuo lapsi vaikuttaa ja ikää nyt 2v. Vauvana oli super helppo ja nyt isompana on vain kovin villi. En siis voisi epäillä kuin ADHD:tä, mutta ei sillä sekään taida olla kun jaksaa tunti tolkulla kesittyä mielenkiintoiseen asiaan. Kauhean villi kyllä on, mutta saattaa olla ihan perus luonnekkin?







Vierailija
6/10 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

nimim. toinen stressaantunut ja raskaana

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
16.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kuitenkin rajoissa pysyvä, ihan ok-älyinen 5-vuotias.

Vierailija
8/10 |
16.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauva oli todella itkuinen ja aina kovin tyytymätön ja nukkui huonosti. Nyt reilu 1-vuotiaana on oikea ilopilleri, mutta hänellä on vahva temperamentti ja oma tahto ja ilmaisee aika herkästi kyllä tyytymättömyytensä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
16.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tapahtui isoja asioita lyhyessä ajassa kuten muutto ulkomailta takaisin Suomeen, miltei avioero tulevan lapsen isän kanssa, läheisen ihmisen vakava sairastuminen...Alkuun ei ollut edes asuntoa kun palasin takaisin eikä tietoa, mistä sellaisen saan ja koska, huonekalut myyty miltei kaikki aiemmin, lähtötilanne oli siis miltei " nolla" , josta aloitettava.



Tuntui, että koko odotusaika meni " sumussa" , ei siinä paljoa kuule lapsen liikkeitä tai vatsan muotoja ehtinyt pohdiskelemaan! Syntyi hyvän kokoinen ja terve lapsi, joka oli helppohoitoinen ja supertyytyväinen vauva. Kasvanut ja kehittynyt normaalisti, mukava ja reipas eskarilainen nyt, jolla paljon kavereita ja aina hyvin pärjännyt. Terävä-älyinen on sekä oppi esim. uimataidon ja pyörällä ajon 4-vuotiaana ihan itsestään. Ja on kaukana adhd:stä.

Vierailija
10/10 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Potkiiko se jo nyt?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi viisi