Peukutusketju: Kuuluuko tämän asian tietäminen yleissivistykseen
Keskustelun "Siskon tytär ei tienny, että kuka oli Vasco da Gama" innoittamana ajatelin kokeilla ketjua, jossa paltalaiset voisvat kertoa tietoja jotka heidän mielstään kuuluvat yleissivistykseen.
Peukku ylös tarkoittaa, että olet samaa mieltä , että tieto kuuluu yleissivistykseen
Paukku alas tarkoittaa, että tieto ei mielstäsi kuuluu yleissivistykseen vaan on triviatietoa.
Laittakaa vain yksi tieto per viesti.
Esimerkki: Yleissivistykseen kuuluu tietää, kuka oli Kristoffer Kolumbus.
Kommentit (71)
Yleissivistykseen kuuluu tietää pääomaveron kulloinenkin taso.
Kuulusiimpien ajankohtaisten viihdeohjelmien nimien tietäminen kuuluu yleissivistykseen. Siis sellaisten, jotka on pyörii yhä ja on pyörinyt useita vuosia. Ei tarvitse tietää sarjojen juonta tai ketä henkilöitä on jossain huumoripaneelissa. Ei myöskään tarvitse katsoa yhtään jaksoa sarjasta.
Eli yleissivistykseen kuuluu tietää, että on saippuasarja nimeltään Salatut elämät ja että on huumoripaneeli Uutisvuoto.
Sivistykseen kuuluu tietää edes jotain Suomiräpistä.
Yleisivistykseen kuuluu tietää, että Suomi itsenäistyi 1917.
Yleissivistykseen kuuluu toimeentulotuen myöntämisperusteiden tietäminen.
Yleissivistykseen kuuluu tietää oman asuinkaupunkinsa historiasta jotain.
Yleissivistykseen kuuluu tietää Suomen presidentit, sillä tasolla että jos tekstissä mainiytaan K. J. Ståhlberg tiedät hänen olleen Suomen presidentti.
Vierailija kirjoitti:
Sivistykseen kuuluu tietää edes jotain Suomiräpistä.
Riittääkö se että tietää sen olevan hirveintä kuraa mitä maailmankaikkeudesta löytyy.
Yleissivistykseen kuuluu osata perusprosenttilaskut.
Yleissivistykseen kuuluu, että tietää millä Led Zeppelinin albumilla kappale "Stairway to Heaven" on.
Yleissivistykseen kuuluu tietää Vasco da Gama ja se, että mikä tai kuka tämä oli....
Että osaa tehdä joitain ruokia lukematta ohjetta/reseptiä.
Vierailija kirjoitti:
Yleissivistykseen kuuluu tietää Vasco da Gama ja se, että mikä tai kuka tämä oli....
Tapasin kerran työasioissa Vasco Da Gaman jälkeläisen suoraan alenevassa polvessa. :) Oli harmaantuva herrasmies. Valitettavasti hän on ainoa nimeä kantava perillinen eikä hänellä ole lapsia eli suku sammuu hänen jälkeensä. Tämä toki oli triviatietoa, en olisi itsekään sitä voinut tietää tapaamatta kyseistä herraa, joka minua näin valisti.
Tosin sammuihan meillä ihan omasta takaa kuuluisa suku: Mannerheim. Jokunen vuosi sitten kuoli viimeinen nimeä kantava perillinen.
Yleisivistykseen kuuluu tietää mikä on palvelin
Kuuluu tietää miksi kaverilla näkyy googletuloksissa eri asiat kuin itsellä, kun hakee samalla hakusanalla.
Yleissivistykseen kuuluu tietää että Suomi ei kuulu skandinaviaan.
Yleissivistykseen kuuluu tietää, että Suomi siirtyi osaksi Venäjää 1809.