Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuiva kesä - jääkö mies?

Vierailija
26.06.2017 |

Puoli vuotta seurustelua takana. Keski-ikäisiä ollaan. Alusta asti tiesin miehen juomisesta, reippaasti menee. Jo lähtökohtaisesti tuollaista en seurustelukumppanilta sietäisi, mutta tässä sitä kuitenkin ollaan. Viime aikoina mennyt niin, että hän on luonani 4-5 päivää viikossa ja välillä sitten omassa asunnossaan muutaman kymmenen km päässä.
Tahti on se, että joka päivä olutta noin 10 purkkia ja siihen päälle vielä kirkasta viinaa parina kolmena iltana kun on luonani. Kotonaan ottaa sitten reippaamminkin. Välillä (siis kännissä) puhuu, että pitäisi vähentää ja voisi olla välillä ilmankin, mutta eihän se ole toteutunut koskaan. Välillä puolustelee juomistaan, että eihän siitä ole mitään haittaa kenellekään, että hän juo ja on välillä vähän kännissäkin. Suhde on ollut poikki jo muutamaan kertaan, mutta aina on palattu. Minä todella pidän hänestä, varsinkin selvänä.
Minä voin pari viinilasillista tai siideriä ottaa, vaikka itse asiassa minun ei pitäisi ottaa ollenkaan, ei tee terveydelleni hyvää vähäkään alkoholi. Nyt olenkin päättänyt, että loppukesä on tässä talossani täysin alkoholiton. En juo itse, eikä täällä juo kukaan muukaan.

Kuiva kesä - jääkö mies?

Vaihtoehdot

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi viisi