3 viikkoiset pennut ripulilla
Asintuntevat auttakaa!! Parvo mielessä kokoajan eli 3 viikkoisten kakka löysää ja keltaista onko se normaalia vai voiko kyseessä olla parvoa :( ei oksentele ja on ruokahalua
Kommentit (11)
Jos kakka ei ole limaista tai veristä, ja muita oireita ei ole kysymys ei todennäköisesti ole parvosta.
Käy apteekista aivan ekana hakemassa resepti vapaat lääkkeet. Maitohappobakteeri ja aloita tukiruokinta.
Huomenna varaa aika eläinlääkäriin.
Mikä luokitellaan limaiseksi, millaista pennun kakka kuuluu olla sitten jos pelkällä maidolla vielä elää.. tuskin kyse parvosta kannattaa kääntyä kasvattajaan ennemmin kuin tänne..:)
Onko pennut totutelleet kiinteään ruokaan?
Vierailija kirjoitti:
Onko pennut totutelleet kiinteään ruokaan?
Silloin on täysin normaalia.
Tänään saaneet matolääkkeen ja eilen ensimmäiset maistiaiset jauhelihaa, ruokahalut ovat ainakin hyvät ja emä hoitaa pennut
-ap
Koiranpennun normaali uloste on väriltään sinapinkeltaisen ja oranssin väliltä, rakenteeltaan tahmaista
Parvoripuli on tummaa ja joskus veristä ja haisee todella pahalle. Haisee kuolemalle, on joku sanonut. Pennut menee nopeasti huonoon kuntoon ja kuolee. Mistäs ne parvon olisi saaneet? Emä on varmaan rokotettu ja pennut ja emä ei ole vieraiden koirien kanssa tekemisissä, emo ei varmaan käy koirapuistossa tms. Parvo on nykyään aika harvinainen, samoin kuin muut tarttuvat taudit. Lähinnä näkee ulkomaisilla tuontikoirilla tai niiden kanssa tekemisissä olleilla koirilla. Eiköhän tuo suolen toiminta pennuille vähän elä sen mukaan, mitä syövät. Jos ovat just aloitelleet kiinteää ruokaa ja esim. jauhelihaa, kyllähän se muutos ulosteessakin näkyy.
Kutsu eläinlääkäri käymään. Monet tekevät kotikäyntejä.
Soita nyt prkl eläinlääkärille.