Hammaslääkäri oli ihan innoissaan kun huomasi, että olen käyttänyt
hampaidenvälipuhdistajaa ja harjannutkin, ei hammaskiveä eikä reikiä. Vaikutti siltä, että on aika harvinaistakin :(
Kommentit (9)
Jaa.no mä käytän hammaslankaa, hammasväliharjaa ja myös fluorihuuhdetta. Ikää 45v ja oikomisraudat.
Vierailija kirjoitti:
Siis hammaslankaa vai?
Eikun niitä karvaisia tikkuja...
ap
Sitä ihan vilpittömästi kiinnostaa sun hampaas?
Itselläni työttömänä, hampaissani monta lohkeamaa. Alahampaat heiluvat. Ei ole varaa maksaa kustannuksia. T. Työtön 54 nainen.
Vierailija kirjoitti:
Itselläni työttömänä, hampaissani monta lohkeamaa. Alahampaat heiluvat. Ei ole varaa maksaa kustannuksia. T. Työtön 54 nainen.
Poistata kunnallisella. Ei tule älyttömän kalliiksi.
t. työtön kolmekymppinen nainen, joka ei tuhlaa enää euroakaan paikkauksiin tai juurihoitoihin
Pesu harjalla 2 kertaa päivässä ja välit rassattava joka toinen päivä. Suurimmalla osalla väestöstä nuo toimenpiteet riittävät pitämään hampaat ihan hyvässä kunnossa. Hammaskiveä kertyy kaikilla, mutta se ei ole vaarallista kunhan poistattaa riittävän usein. Käyn hammaslääkärissä 2-5 vuoden välein ja koskaan ei ole ollut mitään vakavampaa. Kivet vaan poistetaan ja sitten taas odotellaan pari vuotta. Jättäkää myös sitä tahnaa niihin hampaisiin. Älkää purskutelko kaikkea pois. Itse en purskuttele iltapesun jälkeen ollenkaan, vaan jätän tahnat yöksi suuhun.
Toisilla hammaskiveä kertyy paljon, hoitipa miten tahansa, se on joku synnynnäinen ominaisuus syljessä ja siihen ei auta kuin käydä useammin puhdistuksessa. Tietysti kotihoidolla on myös suuri merkitys.
Hammaskivettömyys on harvinaista. pesen hampaat kahdesti päivässä, käytän pieniä hammasväliharjoja ja hammaslankaa, suuvettä... ja silti hammaskiveä tulee aina vaan.