Vaatesota teinin kanssa laajeni sitten Lidllinkin :(
Olisi halunnut mustat lyhyet pitsisortsit... kokoa M. Vaikka ikävä kyllä tytön vaatekoko on XL ellei jopa isompikin. Olen koettanut puuttua noihin liian pieniin vaatteisiin ja leppoisa kauppareissu muuttui hetkessä sotatantereeksi, tyttö heitti sortsit naamalleni ja juoksi haista paskaa huutaen ovesta ulos. 2v pikkuveli pelästyi ja alkoi itkeä, ihmiset tuijottivat :/ Lisäksi tyttö päätti kävellä kotiin eikä vastannut kun koetin soittaa, tiesi huolestuttavansa!
Mitä' ihmettä minä teen tuon tytön kanssa?!
Kommentit (35)
Ostat hänelle oikean kokoisia vaatteita, ja laitat muutenkin ojennukseen tuon käytöksen. Vanhemmalle ei puhuta noin, eikä käyttäydytä. Etuudet pois kunnes osaa taas kunnioittaa ruokkivaa kättä.
Hyvä että sentään käveli kotiin. Sitten vaan lisää lenkkeilyä muinakin päivinä.
Tyttö varmaan itse tietää hyvin,että on ylipainoa. Kannattaa jättää kommentit väliin ainakin julkisilla paikoilla,on aika herkkä aihe.
Ei se ylipaino muuksi muutu, ja pitää tytön käsittää että M koko ei vaan istu XXL pepulle.
Vierailija kirjoitti:
Ala ainakin katsoa jatkossa mitä tyttö syö ja käske vaikka lenkille pari kertaa viikossa.
Oikeasti. Teinitytön vaatekoon ei kuulu olla XL, eikä varsinkaan siitä isompi. Tyttö kärsii ylipainostaan aivan vaasti itsekin.
Tiedän kyllä ja varmasti tyttökin tiedostaa asian ! Ikävä totuushan on että syö liian isoja annoksia , juo liikaa energiajuomia ja napostelee sipsejä. Kun ei tuon ikäisen perässä voi kulkea koko aikaa vahtimassa, mitä pistää suuhunsa.
Aloittaja
olisko toi otsikko kaivannut vielä jotain pientä hiomista ehkä?
Sano että jos haluaa M koon pitää myös syödä sen mukaisesti ja ostatte kaupasta vaan terveellistä, kaikki karkit ja linut jätetään pois.
Vierailija kirjoitti:
Hyvä että sentään käveli kotiin. Sitten vaan lisää lenkkeilyä muinakin päivinä.
Matkaa ei ikävä kyllä ole paria kilometriä enempää.. Menimme autolla ,koska ostin myös wc-paperia ym. mitä olisi hankala kuljettaa pyörän päällä kun taaperokin vielä takana!
Aloittaja
Tässähän on nyt hyvin kesä aikaa laihduttaa, otatte siitä yhteisen projektin. Vaikka kaikki ei lähtiskään niin on jo kiva mennä edes vähän kevyempänä ja kuin uutena kouluun ja jatkaa dieettiä syksyllä. Niin minäkin tein teininä kun laihdutin aika hitaasti mutta se toimi.
Mistä tytö saa rahaa sipseihin ja karkkiin? Se rahahana siis kiinni
Mistä tytöt saa rahaa vaatteisiin? Se rahahana kiinni ja vaatekaupasta mukaan vain oikean kokoisia vaatteita vanhemman maksamana.
Kuka maksaa tytön puhelinlaskut? Puhelin takavarikkoon jos käytös tuollaista.
Tyttö alkoi lihoa pari vuotta sitten, sitä ennen oli normaalipainossa. Ei hoikka, pieni pömppis löytyi ja peppua mutta sopi kuitenkin kokoon M !
Ei ilmeisesti tiedosta olevansa nyt huomattavasti isompi ja tursuavansa pahoin entisestä vaatekoostaan :( Pelkään kavereidenkin jo nauravan selän takana asialle.
Aloittaja
Vierailija kirjoitti:
Mistä tytö saa rahaa sipseihin ja karkkiin? Se rahahana siis kiinni
Mistä tytöt saa rahaa vaatteisiin? Se rahahana kiinni ja vaatekaupasta mukaan vain oikean kokoisia vaatteita vanhemman maksamana.
Kuka maksaa tytön puhelinlaskut? Puhelin takavarikkoon jos käytös tuollaista.
Nuorison suosima energiajuoma megaForxe maksaa euron ja Lidlistä saa energiajuomaa viidelläkymmenellä sentillä! Pienet sipsipussitkaan eivät paljoa maksa.
ei ap
Aloittaja ainakin käyttää aika negatiivista kieltä ylipainosta. Asiallisesti kun puhuu niin lapsi ei pahoita mieltään.
Itse olin isokokoinen lapsena sairauden takia ja muistan vieläkin äidin käyttämät sanat "tursuaa", "läski", "löllykkä" yms. vaikka olen nyt hoikka.
Kyllä se laihtuminen kävisi vielä nuorelta helposti kun elämä on edessä ja intoa täynnä. Vanhempanakin onnistuu mutta on vaikeampi motivoida itseään kun on aika urautunut samoille raiteille ja ajattelee että meneehän se näinkin. Joten kannattaa nyt nuorena kannustaa hoitamaan asia ja puhumaan yhdessä muutenkin lihavuuden haitoista että ymmärtää jatkossakin pitää kiinni terveistä elämäntavoista.
Sovitte, että mitään vaatteita ei osteta sovittamatta -eli ei Lidlistä. Itse olen lihonut ja tämän tiedostan ja kootkin vaihtelevat reilusti!
Ylipaino on tosi vaikee aihe etenkin teinille. Itse olin koko lapsuuteni ja ala-asteen normaalipainoinen kunnes yläasteella tuli kilpirauhasen vajaatoiminta ja kavereiden puuttuminen kiusaamisen takia yhdessä aiheutti nopeasti ylipainoa. Meni useampi vuosi aikaa ennen kuin itse tajusin oikeesti olevani lihava. Kannattaa selvittää mistä noin nopea muutos on tullut ja mitä voisitte asialle yhdessä tehdä.
Aikuisellekkin ihmiselle saattaa olla tosi herkkä aihe, jos se "vanha tuttu" koko ei mahdu. Ja herranjumala jos joku vielä siitä sanoo.. Itselle tuli järkytys vasta n. 2kk sitten, kun vanhat farkut olivat todella pienet. Vyötärön perusteella menisi paidoista m-koko (läskiä on vatsankin seudulla, mutta silti pienehkö vyötärö). Rinnoista puristaa XL-kokokin, housuista saisi olla kokoa 44/XXL.. Ja jooh, muuttui elämäntavat sen jälkeen, nyt tippunut 5 kg ja tähtäimessä olis saada tän vuoden puolella ne vanhat farkut jalkaan.
Mutta tosiaan, ostin kyllä sitten parit vaatekappaleet (väliaikaisvaatteiksi) joiden koot olivat XXL/44/46, ja oli PALJON helpompi olla, kun pääsi sen koko-asian yli. Osta tyttärellesi isompaa kokoa olevat shortsit, ja leikkaa kokolappu pois. Ehkä huomaa että on mukavampi olla (ja näyttääkin paremmalta) kun käyttää oikean kokoisia vaatteita. Isompien vaatteiden ostaminen ei tosin ratkaise mitään varsinaista ongelmaa.. annoskoot, terveellisempi ruoka, ja joku liikunnallinen, mieluisa harrastus, voi vuoden päästä ostella taas niitä M-koon vaatteita
Ala ainakin katsoa jatkossa mitä tyttö syö ja käske vaikka lenkille pari kertaa viikossa.
Oikeasti. Teinitytön vaatekoon ei kuulu olla XL, eikä varsinkaan siitä isompi. Tyttö kärsii ylipainostaan aivan vaasti itsekin.