Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pitkäaikainen ystäväni laittoi välit poikki...

Vierailija
16.06.2017 |

Olemme tunteneet yli 7 vuotta. Ollaan nykyisin 21- vuotiaita.
Nuorempana hengailtiin enemmän yhdessä, mutta nykyään on niin paljon töitä ja muita juttuja, että nähdään nykyään vähän harvemmin. Olemme tänä vuonna muutamia kertoja nähneet, ja on ollut todella hauskaa. Molemmilla on kuitenkin aika paljon töitä tällä hetkellä, hänellä minuakin enemmän. Itse kuulun niihin, jotka yleensä työpäivän jälkeen käyvät kaupassa ja jäädään kotiin. Ehkä hyvällä säkällä, käyn salillakin vielä, mutta yleensä käyn vapaapäivinä (ellen ole aivan poikki).

Ystävä haluaisi aika usein lähteä ryyppämään ja olen sanonutkin, että voin tulla (jos on rahaa), mutta en sitten kännejä ole vetämässä. Osaan pitää hemmetin hauskaa ilmankin tai ottaa vain muutaman. Mutta hänelle ei kelpaa ''sellainen'' seura. Hän on myös ehdottanut pari kertaa muuten vaan näkemistä, mutta mulla on ollut silloin muuta tai sitten olen ollut aivan hemmetin väsynyt pitkän työpäivän jälkeen tai sit haluan vain ihan rehellisesti sanottuna levätä vapaapäivänä.
Olen itsekin kysellyt häntä mm. lähtemään kanssani helsinkiin tai kyläilyä toisin tai puolin, mutta silloin ei hänelle ole sopinut tai ole jaksanut liikkua mihinkään. Eli molemmin puolin ollut esteitä näkemisessä.

Noh, hän laittoi eilen mulle viestiä, että mitä teen nyt perjantaina tai lauantaina. En ehtinyt heti vastamaan viestiin, kun lähdin kiireellä työvuoroon. Töihin päästyäni otin nopean kuvan itsestäni snäppiin, jossa kerron olevani töissä ja sit alkoikin jo vuoro. Vastasin hänen viestiinsä noin 3-4h kuluttua, johon laitoin, että olisi vapaata ainakin perjantaina. Viestin lähetettyäni tuli snäpissä tieto, että ystäväni on poistanut minut sieltä.

Laitoin hänelle illalla töistä päästyäni viestiä whatsappiin, että ootko estänyt mut ja mitä ihmettä? Noh, vastausta ei kuulunut, vaikka viesti nähty. Ajattelin, että hän on töissä tai kiireitä, niin annoin olla. Noh, aamulla sitten kävin instagramissa ja hän oli unfollanut minut sieltäkin. Siinä kohtaa aloin jo mietimään, että oonko tehnyt hänelle jotain vai mitä ihmettä nyt on meneillään... Yritin soittaa hänelle. Ei vastausta. Sit laitoin facebookin kautta, että: "haluaisitko hei kertoa mitä on tapahtunut? Onks kaikki ok?"

Tähän saan vastaukseksi pitkän viestin, jossa hän valittaa, ettei halua tuhlata aikaansa semmoseen ihmiseen, joka vastaa tunteja myöhässä viesteihin. Teen kuulemma aina näin häntä kohtaan, enkä kuulemma ole kiinnostunut näkemään häntä. Sitten hän alkoi tilittämään, kuinka olisin ollut juomassa kaksi viikonloppua putkeen, vaikka olen hänelle väittänyt etten juo. Ja hän käski minun sanoa suoraan, ettei tarvi jauhaa paskaa.

Mun suuni loksahti täysin auki! En tiedä yhtään mikä on saanut hänet noin vainoharhaiseksi... Onhan hän välillä ollut outo ja hieman itsekäs, mutta tämä oli ihan next level- settiä. Ei ihmiset aina ehdi heti vastaamaan kaikkeen. Pirun älypuhelimet.

Olin 2 viikkoa sitten viimeksi juhlimassa ystäväni valmistujaisjuhlia ja se taisi olla kolmas kerta baarissa tänä vuonna....
En jaksaisi edes välittää tästä ihme käytöksestä, mutta hän on ihan tosissaan laittamassa välejä poikki jostain, mitä en ole edes tehnyt tai ajatellut. En itse katkaisi tällaisen takia 7 vuoden ystävyyttä.... Mitäs te tuumaatte tästä koko kuviosta? Toiminko minä väärin? Ja aivan sama tunnistetaanko mut tästä, ei haittaa ollenkaan! 😀

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
16.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän tuollainen ihminen ole ystäväsi, kun käyttäytyy tuolla tavalla sinua kohtaan. Unohda hänet ja jatka elämääsi eteenpäin.

Vierailija
2/5 |
16.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinun ns. ystävä vaikuttaa lapselliselta. Et ole tehnyt mitään väärää. Jätä tuollaiset ''ystävät'' elämästäsi ja mene eteenpäin. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
16.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisäisin vielä, että muutama vuosi sitten, kun ystäväni alkoi seurustelemaan nuoren ex- miehensä kanssa, niin häntä ei saanut silloin kirveelläkään minnekään. Poikaystävä oli kuulemma todella mustasukkainen ja omistushaluinen, ja kieltämättä hän vaikuttikin sellaiselta, mutta minusta alkoi vahvasti tuntua siltä, että ystäväni on myös itsekin halunnut sitä, sillä vuosi sitten kun olimme kahvilla, niin hän kertoi ymmärtävänsä poikaystävänsä näkökulmaa ja sitä omistushalua, koska hän oli nuorena niin villi. Ja sitä hän oikeasti olikin, mutta hän oli kauan arvostellut miehensä toimintaa ja yht'äkkiä hän ymmärsikin häntä ja halusi jopa lapsia hänen kanssaan.

En tietenkään sekaantunut heidän suhteeseensa sen enempää, mutta yritin toki puhua järkeä ystävälleni ja tuin häntä kun hän halusi avautua. Yritin tsempata menemään eteenpäin, kun hän mietti eroa tms. Jos ei saa edes terassilla tai juhlissa käydä kaverin kanssa ilman että tulee hirveitä pommituksia ja varmistusviestejä puhelimeen ja lähdetään hakemaan autolla kotiin, niin ei kyllä kaikki ollut silloin ihan kunnossa. 

Joka tapauksessa, mulla ei käynyt noihin aikoihin pienessä mielessäkään mikään välien poikki laittaminen. Päinvastoin, musta tuntui välillä siltä, että mun ystävä ja hänen ex- poikaystävänsä eivät halunneet olla kanssani missään tekemisissä. Enkä minäkään heti laittanut välejä poikki ja heittäytynyt marttyyriksi. Eli sinänsä aika omituista käytöstä, kun on itse yhdessä vaiheessa ollut lähes täysin sulkeutunut. Ja nyt kun on välillä vastattu viestiin muutaman tunnin viivellä, niin ystävyys onkin ohi. 

AP

Vierailija
4/5 |
16.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

JUUURI tämän takia en mielellään kaveraa naisten kanssa. Mulla on enemmän miespuolisia ystäviä ihan syystä. Joku paikalla olemisen kyttääminen whatsupissa, viestien kyttääminen ja kaiken mahdollisen asian ylianalysoiminen ärsyttää suunnattomasti eikä mene mun kaaliin tällainen toiminta. En sano, että kaikki naiset ovat tällaisia, enhän ole itsekään, mutta jotenkin musta tuntuu, että valtaosa on tällaisia ihme draamailijoita. Miesten kanssa on helpompaa. Ei tartte loukkaantua kaikesta eikä asioita ylianalysoida. 

Vierailija
5/5 |
16.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi helvetti mitä teinien touhua

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kahdeksan