Miksi ihmiset on niin kireällä tuulella ... olen havainnoinut
tiuskimista ja kireyttä tänään mm. päiväkodin parkkipaikalla,kaupan pihassa,kaupassa, kävelytiellä.
Jotenkin tosi moni niin pahalla päällä.
Kommentit (18)
Onpa outoa että perjantaina porukkaa pahalla päällä. Maanantaisin sen ymmärtää että eniten vituttaa kaikki.
Kuka täällä hyvinvointivaltiossa hyvin voisi?
Nuivailu ja muu urpoilu lopetti juhlat.
Johtuu siitä, että kouluissa on kesäloma ja vanhemmat joutuvat viettämään paljon tavallista enemmän aikaa lastensa kanssa. Jos olet viettänyt yhtään pidempään lasten seurassa, olet varmasti huomannut, mitä se tekee ihmisen kärsivällisyydelle.
huonolla tuulella minäkin! ehkä tää helle kun ei oo tottunut?
Vierailija kirjoitti:
huonolla tuulella minäkin! ehkä tää helle kun ei oo tottunut?
Ota pari (kymmentä) olutta tai muutama jointti niin johan elämä hymyilee. Täällä ei ole helle vaan miellyttävän lämmin noin 20 astetta varjossa. Töissä vähän pukkasi hikeä joten olut maistuu tavallistakin paremmalle.
Suomessa on kireää ja pelokasta. Kiitos jo vuosikymmeniä jokaisesta tuutista päähän taotun "kriisitietoisuuden". Täällä ei tarvitse masentua ja ahdistua itse. Vallanpitäjät sekä media pitävät siitä asiasta huolen. Ei tarvinnut olla kuin pitkä viikonloppu tossa muutama kuukausi sitten ulkomailla kaupunkilomalla niin tunnelma oli kuin toisella planeetalla.
pistä biksut päälle ja mene panemaaan!
Vierailija kirjoitti:
pistä biksut päälle ja mene panemaaan!
Panohommat on ihan parhaita hommia. Viikon päästä juhannus ja silloin vedetään juhan nusssimaa.
Itse alan ainakin olla aika väsynyt ja loman tarpeessa. vielä 1,5kk ja sitten on loma.
Vierailija kirjoitti:
Johtuu siitä, että kouluissa on kesäloma ja vanhemmat joutuvat viettämään paljon tavallista enemmän aikaa lastensa kanssa. Jos olet viettänyt yhtään pidempään lasten seurassa, olet varmasti huomannut, mitä se tekee ihmisen kärsivällisyydelle.
Voi elämä, on se kamalaa, kun vanhemmat joutuvat ihan olemaan lastensa kanssa, joo ei ihme että hermoa kiristää sellainen! Harmi kun koululaisia ei voi nakata kesäloman ajaksi hoitoon, niinkuin päiväkoti-ikäiselle voi tehdä, ettei tarvitse sitä jälkikasvua ihan koko aikaa katsella.
- Kyllähän tuolla kaakkoos-aasialainen klanilassa kin huutaa naama punaisena kun on pikku sydämensä rikkonut, taitaa mennä naikkosella psyyke lopun elämäksi?,
- yleensä sellaiset luulosairaat miestä seurailevat ja peräss ä solvaavat naikkoset kuuluu vastuuseen häirinnästä ja ja kohteestaan lietsomisesta,
- Näitä tulee sitten vastaan huutamaan "näin lähellä me oltiin", koirat ja kättä pidempää tarvitaan mukaan, kaadetaanko maajan, käsi taakse ja rautoihin?,
- Ei tuollaisella ole mitään oikeutta häiritä,
Kaikilla on psykoosit tulilla, ja media vaan lietsoo koko ajan lisää.
Paras lääke tähänkin on lopettaa uutisten lukeminen ja katselu, vähentää suomalaisten aikakausilehtien lukemista koska samaa syyllistämistä ja uhkakuvilla mässäilyä sielläkin on, ja lopettaa suomalaisen somen käyttö.
Mika Häkkinenhän tunnetusti ei seuraa suomen asioita koska "siellä ollaan aina niin negatiivisia". Samaa voi suositella muillekin.
Liikenteessä samoin. Jatkuvalla syötöllä kaahaajia, kiilaajia, kaikenmaailman tee-se-itse-rallikuskeja ja mielenosoittajia. Hermot kireellä painetaan toisten takapuskureissa kiinni, vaikkei minnekään todellisuudessa ole kiire. Tilanne on pahentunut oman 'ajourani' aikana selvästi, viime vuosina ihan huomattavasti. Peruskohteliaisuus ja joustavuus on liikenteestä pitkälti kadonnut.
Ei ole töitä
Rahasta on koko ajan tiukkaa
Terveysongelmia
Pelottava ilmapiiri, sodan uhka
Kun ei saa ottaa kesäkuumalla edes yhtä jätskituuttia, tämä siis koskee naisia. Ettei vaan paino karkaa.