Toimiiko työnantaja ylitöitä koskien väärin?
Olen aloittanut pari kuukautta sitten uudessa työpaikassa. Työ on vuorotyötä ja henkisesti, sekä fyysisesti erittäin raskasta. Työpaikalla aloittaessani muut työntekijät tuntuivat näkevän minut vain taakkana. Perehdyttäminen tuntui olevan heille aivan ylitse pääsemätön este, sillä se vei heidän aikaansa ja, koska "uudet työntekijät eivät osaa mitään" heidän mielestään. Yksi työpäivä kuuntelin työkaverin parjausta lounastauolla siitä, miten huonoja uudet työntekijät ovat ja eivät osaa mitään. Tämä alkaa käydä vähän henkisesti raskaaksi, sillä ilmapiiri on työpaikalla muutenkin äärimmäisen huono. Stressin takia kaikki tuntuvat vain päivät pitkät huutavan toisilleen. Sitten, kun et uutena työntekijänä osaa jotain, niin sulta kysytään, että "no eikö kukaan ole sua opettanut?". No ei tosiaan ole, koska kukaan ei ole halukas käyttämään aikaansa opettamiseen. Tuntuu, että olen työpaikalla vain taakka. Tämän lisäksi työpaikalla on enemmän töitä, kuin on resusseja tai työntekijöitä. Ylitöitä teetetään jatkuvasti viikonloppuisin. Jos et viikonloppuna syystä tai toisesta pääse töihin sinua kiristetään sillä, että seuraavan viikon teet joka päivä tietyn tuntimäärän ylitöistä. Ylitöistä ei missään sovita työntekijöiden kanssa erikseen vaan oveen ilmestyy aina lappu, jossa ilmoitus että koko viikko 10h päivää. Minullakin on tällähetkellä vakituinen paikka, toistaiseksi voimassaoleva työsuhde, mutta tosiaan viikkotuntimäärä työsopimuksen mukaan saisi olla enintään sen 38h/vko. Mitä tällaisessa tilanteessa voi tehdä? Olen aivan loppu henkisesti, kun töihin meno ahdistaa ja työpäivät ovat jatkuvasti ylimittaisia. Eikai tuo aivan laillistakaan ole tuolla tavalla laittaa vain lappuja oveen määrätystä ylityöstä ?
Kommentit (10)
Vaihda työpaikkaa. Älä kuluta itsees loppuun tuollasessa paikassa.
Mitä sä täällä vingut. Ota yhteyttä liittosi luottamusmieheen. Kiitos ja nopeasti.
Tule julkiselle hommiin. Täällä kaikkii edut pelaa ja kaikki on ilmaista , ei maksa mitään. Krapulapäivat omalla ilmoituksella palkallisia,. Sairauspäiviä n. 25 vuodessa..palkallista ommoo lommoo!
Kuulostaa ihan hirveältä työpaikalta. Lopeta siellä heti. Menetät nimittäin terveytesi tuolla, vaikka ylityöasiat selkeytyisikin.
Mitä nariset. Saat palkan ja ylityökorvauksen ylitöistä.
Sano itsesi irti että paikan saa joku joka arvostaa työpaikkaa ja tuloja.
Et kai luule että maailma menee sinun pillisi mukaan. Asiakas ostaa sieltä mistä parhaaksi näkee ja ole kiitollinen että työanantajasi on pärjännyt tässä leikissä.
Joo ei ole laillista, ylityöt nimenomana pitää SOPIA työntekijän kanssa. Samoin ylityöt tulee korvata ensisijaisesti vapaana, ja jos teillä on resurssitilanne toi, tuskinpa onnistuu? Marssi pomon juttusille ja kerro mikä tilanne siellä työntekijöiden keskuudessa on, etät kaikki huutaa ja haukkuu toisiaan ja kukaan ei perehdytä sua, aika kalliiksi tulee tuolle firmallekkin toi homma, ylityöt on kuitenkin kalliimpia kuin normaalityöajan palkka.
Vierailija kirjoitti:
Joo ei ole laillista, ylityöt nimenomana pitää SOPIA työntekijän kanssa. Samoin ylityöt tulee korvata ensisijaisesti vapaana, ja jos teillä on resurssitilanne toi, tuskinpa onnistuu? Marssi pomon juttusille ja kerro mikä tilanne siellä työntekijöiden keskuudessa on, etät kaikki huutaa ja haukkuu toisiaan ja kukaan ei perehdytä sua, aika kalliiksi tulee tuolle firmallekkin toi homma, ylityöt on kuitenkin kalliimpia kuin normaalityöajan palkka.
Sehän tässä onkin paskahomma,että vaikka ylitöistä saisi vapaita niitä ei ole näillä näkymin hetkeen edes mahdollista käyttää resurssien ja työkavereiden kesälomien takia.
etään ei voi pakottaa ylitöihin ja työntekijän on annettava suostumus niiden tekemiseen. Ylityötä ei saa teettää enempää kuin 138 tuntia neljän kuukauden aikana ja maksimissaan 250 tuntia vuodessa. Paikallisella tasolla on mahdollista vielä heittää bonusylitöitä, joiden määrä on maksimissaan 80 tuntia vuodessa. Tuohon paikalliseen sopimiseen vaikuttaa kuitenkin 138 tuntia / 4 kk säädös ja sitä ei saa ylittää.
Ylityöt on aina vapaaehtoisia ja niistä saa kieltäytyä.
Karmivaa. Työnantaja ei saa teettää varsinaisia ylitöitä ilman työntekijän suostumusta. Ylityö on jurudinen käsite. Ns. hätätyö on asia erikseen, tai jos työsopimuksessa lukee vaikka "liukuva työaika ja työtuntien määrä vaihtelee sesongin mukaan" tms. Liukuvassa työajassa työnantaja voi teettää plussatunteja tietyn tuntimäärän puitteissa, ja ne saa sitten takaisin vapaana joskus myöhemmin.