Miksi Jeppe ja Jenna edelleen juo?
Mitä mieltä suomalaisesta alkoholismista? Onko kansantautimme hellittämässä ja luontevampi ja normaalimpi alkoholikulttuuri pikku hiljaa löytymässä? Onko sinulla läheisiä jotka juovat liikaa? Kuinka kestät, miten reagoit tilanteeseen? Onko tarinoita raitistumisesta tai kohtuukäytöstä?
Kommentit (2)
Suhtautuminen alkoholineen on edelleen liian neuroottinen. Olemme vähän kuin intiaaneja mystisen kielletyn tuliliemen kanssa.
On vielä liikaa ajattelua että lauantain, pikkulauantain, pikkujoulujen, uudenvuoden, vapun ja juhannuksen päätarkoitus on kaksin käsin juoda perskänni. Ja jos ei ole juonut itseään perskänniin niin "juhlinta" on "epäonnistunut".
Se että juhlissa syötäisiin yllinkyllin ja siinä sivussa lipiteltäisiin vaikka viiniä on håmåjen hommaa. Korkeintaan illansuussa syödään pikaisesti jotain höttöä ja sitten vasta lähdetään "kunnolla viihteelle" jonka lopuksi hötöt oksennetaan pihalle.
meidän suku on säästynyt alkoholiongelmilta. mutta tilalle tuli mt-ongelmia :(