Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi lapselleni ei anneta aikaa ottaa ikäisiään lapsia kiinni kehityksessä rauhassa.

:-(
21.05.2017 |

Poikani on 18kk vanha mutta on lääkärien mielestä 6kk vanhan lapsen tasolla kehitykseltään. Minä en usko sitä, koska olen eniten tekemisissä lapseni kanssa ja tiedän hänen olevan normaali, vaikka hän ei vielä esimerkiksi osaa istua ilman tukea, ei jaksa kannattaa kunnolla päätään eikä ota vielä kunnolla kontaktia muihin ihmisiin. Olen itse nähnyt hänen katseestaan älyn ja tiedän hänen ymmärtävän kaiken mitä hänelle sanotaan, vaikka hän ei vielä reagoi muiden puheeseen. Poika syntyi 2 kuukautta ennen laskettua aikaa ja painoi syntyessään vain 1650 grammaa, joten hän on lääketieteellinen ihme, koska hän jäi henkiin. Jäi joutui olemaan sairaalassakin melkein 3 kuukautta, joten sekin vaikuttaa asiaan, että poika on nyt kehittynyt hitaammin, mutta kyllä hän tulee aikanaan kehittymään nopeammin kuin muut lapset, jos on vähääkään tullut meihin vanhempiin. Minäkin pääsin presidentin myöntämällä erikoisluvalla peruskouluun jo 5-vuotiaana vaikka yleensä sinne mennään sinä vuonna kun täytetään 7. Minä osasin jo 5-vuotiaana niin paljon asioita, että minut siirrettiin jo kevätlukukaudella toiselle luokalle ja minä suoritin peruskoulun loppuun 12-vuotiaana.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
21.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä ihmeellistä on siinä, että menee peruskouluun 5-vuotiaana? Kun minä synnyin heinäkuussa, niin menin saman vuoden elokuussa peruskouluun ja seuraavana keväänä minusta tuli ylioppilas.

Vierailija
2/13 |
21.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täh? kirjoitti:

Mitä ihmeellistä on siinä, että menee peruskouluun 5-vuotiaana? Kun minä synnyin heinäkuussa, niin menin saman vuoden elokuussa peruskouluun ja seuraavana keväänä minusta tuli ylioppilas.

Kuulostaa siltä, että taidat olla näitä työvoimapulanpaikkaajia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
21.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hennako näitä kirjoittelee?

Vierailija
4/13 |
21.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, presidentin erikoisluvalla.

Minäkin sain kerran presidentin kansliasta luvan aloittaa kylmien alkupalojen syömisen muita ennen koska oli nälkä! Lisäksi pyysin pääministeriltä kirjallisen luvan siihen että saan tilata eBaysta naapuriani enemmän tavaraa ja valtiovarainministeriöstä kullalla kirjaillun vesileimatun erikoistodistuksen siitä, että olen erityisen taitava punnitsija S-markettien hedelmäosaston vaa'alla.

Yleensä pätee sellainen juttu että jos kaveri kävelee 10 metrin päässä edellä, sitä ei saa kiinni jos "ottaa oman aikansa". Pitää kulkea vähän kaveria nopeammin että sen saa kiinni. Tämä opetettiin jo koulussa kolmannen luokan kvanttifysiikan teoriatunneilla. Ainahan sitä saa kieltää totuuden ja sanoa että se etumatka muilla lapsilla on vain suhteellinen tulkintaharha mutta ei se oma lapsi siitä maagisesti muiden tason ohi pyyhällä jos ei tehdä kovempaa tahtia töitä kun on jaettu huonommat kortit alussa käteen.

Näin :D

Vierailija
5/13 |
21.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla oli 12-vuotiaana kolme tohtorin tutkintoa ja olin toiminut vuosikausia kansainvälisissä johtotehtävissä.

Vierailija
6/13 |
21.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi sua....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
21.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuka oli presidenttinä? Ståhlberg?

Vierailija
8/13 |
21.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei toi lapsi ota ketään koskaan kiinni.

Siinä olen ap:n kanssa yhtä mieltä että miksi pitää ouhua "jäljessä olemisesta", kun siitä tulee se kirimisen ajatus heti mieleen, vaikka jos se lapsi on tietyllä tasolla kapasiteeteiltaan, niin ei se sieltä tule nousemaan.

Sillä voi olla hyvä elämä ja sulla hyvä vanhemmuus, mutta tuskinpa siinä tapauksessa jos keskityt odottamaan sitä huimaa loppukiriä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
21.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun skidi on samanlainen. Ei liiku, makaa vaan pinnasängyssä ja möllöttää, mutta asennettiin sille semmoinen katseen tunnistava kirjaintaulu kattoon. 2v syntymäpäivänään se teki sillä jo lääkiksen, oikiksen ja liikuntatieteellisen pääsykokeet ja pääsi täysin pistein sisään kaikkiin, jopa liikuntatieteelliseen, koska sen superälykkäiden silmien lihakset on niin vahvat et itse tasavallan presidentti hävisi sille tuijotuskilpailussa. Kaikkien kateellisten nillittäjien oli siinä vaiheessa vaan pakko myöntää et meidän vekara se tulee menestymään.

Vierailija
10/13 |
21.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voihan se saada muut lapset vielä kiinni, toivottavasti on joku aikuinen välissä ettei käy pahasti niille toisille lapsille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
21.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensinnäki pakko todeta että vaikka vanhemmat olisivat kuinka fiksuja ja filmaattisia tahansa ei tarkoita et heidän lapsensa olisivat myös.

Lääkärit katsovat niitä käyriä ja tietyn ikäisenä lapsen pitäisi osata tietyt asiat jotka vastaaavat ikätasonsa kehitystä. Eli lapsesi kasvaa ja kehittyy muita hitaammin. Kyllä esim tuo päänkannatteleminen kertoo paljon hänen kehityksestään. Eikä siinä mitään "pahaa"ole jos lääkäri sinulle on asian noin sanonut hän sanoo niinkuin asia on. Minä olen syntynyt 1kk etuajassa painannu 1640g  koulussa olen saanut tukiopetusta.En ole mikään tähtioppilas. Lisäksi minulla on 2 koulukäistä lasta, esikoinen 10 oppilas tämä toinen menee rimaahipoen.  eikä siinä mitään hävettävää ole. Ehkä lapsesi alkaa josain vaiheessa hieman "kirimään" oppimisen tahtia,kaikkihan me yksilllisesti asioita opimme.

Jotenkin tuli fiilis että vähättelet lastasi.. Lopeta se pääpilvissä eläminen ja elä nykyhetkessä ota asiat niinkuin ne on.

Vierailija
12/13 |
21.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin minäkin ajattelin että lapsessani ei ole mitään vikaa vaikka neuvolassa sanottiin että on jonkin verran kehityksessä jäljessä. No sitten harjoiteltiin kävelemään fysioterapeutin avulla ja saatiin diagnosina että motorisessa kehityksessä ollaan jäljessä. siis liikkumisessa, käytiin viime talveen asti toimintaterapiassa ja on kehitytty huimasti. Nyt tokalle menevä on ikäistensä tasolla liikkumisessa. Ajetaan pyörää, juostaan ja pompitaan. Prinsesastani on kasvanut sosiaalinen ja reipas tyttö. älyssä ei ole mitään vikaa ,pärjää koulussa Aiemmat ongelmat näkyy ehkä anoastaan toiminnan hitautena esim. pukeutuminen mutta pärjää hyvin ei ole huomattavaa. Tsemppiä teillekin Ap, toinen on vielä pieni ja motorisiin ongelmiin saa hyvin apuja ja lapsi kasvaa kehittyy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
21.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiinni saa jos matkaa on kylliksi ja aika riittää