Parantunut seksielämä/tuntoherkkyys synnytyksen jälkeen, kokemuksia?
Tästä saa aina välillä kuulla, niin kertoisitteko te joilla seksielämä ja/tai tuntoherkkyys ovat parantuneet synnytyksen jälkeen. Osaatteko arvioida mistä moinen johtuu? Oletteko siis lasten saannin jälken enemmän sinut itsenne kanssa, itsevarmempia ym, vai onko synnytyksessä/raskaana ollessa tapahtunut jotain rakenteellisia muutoksia alapäässänne? Vai mistä on kyse? Itse en ole synnyttänyt joten siksi kiinnostaa.
Kommentit (9)
Kyse on rakenteellisesta muutoksesta, emättimen ja klitoriksen paisuvaiskudoksen etäisyys toisistaan pienenee alatiesynnytyksen seurauksena. Itselläni vaikutus korostui toisen synnytyksen jälkeen.
Minulla parani heti ensimmäisen synnytyksen jälkeen. En ole ikinä ottanut selville mistä johtuu.
Voi kunpa olisikin käynyt niin, mutta toisen synnytyksen jälkeen tuntuu että alapää on löysä eikä tuntoa ole.. Olen yrittänyt kyllä jumpata lantionpohjan lihaksia mutta tuntuu ettei se auta juurikaan. Orgasmit ovat hyvin laimeita verrattuna siihen mitä ne olivat ennen synnytyksiä tai vielä vaikka ensimmäisen lapsen jälkeen. Täytynee vaan jumpata entistä ahkerammin alakertaa, jospa se tunto sieltä vielä palaisi. Kuopus nyt 1 v 8 kk.
Mä koen seksuaalisen nautintoni parantuneen synnytyksen jäljiltä. En niinkään sanoisi alapään olevan tuntoherkempi, mutta jotain tuolla tapahtui.
Tikkejä tai repeämiä mulle ei tullut lainkaan, välilihaakaan ei tarvinnut leikata. Touhuttiin ensimmäisen kerran, kun synnytyksestä oli kulunut 8 päivää. Jälkeenpäin ajateltuna raskausaikana tuntui, että alapää oli aika turvoksissa (kehon lisääntynyt neste- ja verimäärä). Kun synnytyksestä oltiin toivuttu viikko, niin alakerta ei ollutkaan kuin pomppulinna tai airbag ja saavutin orgasmin paljon helpommin kuin ennen koko raskautta. Klitoris huppuineen tuntui tavallaan pienentyneen kokonsa puolesta, mutta stimulaatio tuntui sitäkin paremmalta. Kropastani en ole sen itsevarmempi kuin ennenkään, sujut kylläkin.
Sori, mun kohdalla koko toosa tohjona. Ei todella parantunut eikä edes säilynyt.
Naiset jumppaa paikkojaan eri tavalla kuin ennen synnytystä, se on varmasti suurin syy.
En ole synnyttänyt, mutta kun treenasin paikat kuntoon, niin tuli juurikin niitä muutoksia mitä synnyttäneetkin kuvailevat: orgasmiherkkyys parani huimasti ja aloin saamaan yhdynnässä ilman muuta stimulaatiota, sekä helpommin muillakin tavoin, koko alueen tuntoherkkyys on parempi ja orgasmit todella paljon intensiivisempiä. Siihen päälle sinuiksi pääseminen itsensä kanssa, joku naisellinen voimaantuminen äitiyden myötä ja näiden asioiden ajattelu eri tavalla, niin ei siihen muuta tarvittaisikaan enää.
Orgasmiherkkyys parani, mutta en tiedä mistä johtuu. Ihan kuin palaset olisi loksahtaneet paikalleen.
anyone?