Pesettekö rintsikat käsin vai koneessa?
lähes kaikissa mun rintsikoissa on kielletty pesu koneessa, vituttaa liottaa ja pestä niitä käsin.
Kommentit (9)
Olen aina pessyt kielloista huolimatta. Tosin tarkkailen kaaritukien päiden kohtia, jotta ne eivät rikkoudu ja kaarituet irtoa koneessa.
on kyllä niin surkea idea toi rintsikoitten pesuhomma... ei kiinnosta nykypäivänä yhtään ruveta käsipyykkäämään. ennemmin pistän koneeseen ja ostan sitte vaikka uudet, kun entisistä aika jättää
Laitan rintsikat pesupussiin ja pesen käsinpesu-silkkiohjelmalla.
En jaksa pestä käsin. Kun kulahtavat liiaksi, menen kauppaan ja ostan uusia.
Ennen kun käytin noita kalliita, niin pakkohan ne oli käsin pestä. Ei viitsinyt pilata kalliita rintsikoita.
En jaksa pestä käsin.
Ei niistä kalliista rintsikoista ole mitään hyötyä, kun ne saattaa maata sitten kuukausitolkulla liakisina odottamassa että jaksaisin pestä ne käsin.
Eli ostan enää suht edullisia rintsikoita, ja heitän ne koneeseen surutta pesupusissa.
Mulle paremmat alusvaatteet tuovat sellaista itsevarmuutta, josta mielelläni maksan vähän enemmän ja jonka eteen näen vähän vaivaakin. Kun liivit istuvat just oikein ja värit ovat naiselliset jne., niin sitten jaksan olla töissä se tehodynamo, eikä kukaan arvaa, mitä jakun alla on.
vaikka koneessa ole pessyt lähes aina. Siksi en viitsi pestä käsin. Käytän ihan halvoista rintsikoista keskihintaisiin, ja kaikki ovat kestäneet. Halvoissa yleensä tosin ensin hajoaa joku muu kohta, joten mielelläni en niitä osta.
Ostan sit uusia kun menevät pilalle.