Miksi Suomessa on rikoksista niin lievät tuomiot ? ?
Yhdysvalloissa saattaa yhdestäkin murhasta rapsahtaa elinkautinen, joka myös takoittaa loppuelämää vankilassa. Suomessa raiskauksista saa ehdollista ja Michael Penttilän kaltaiset sarjamurhaajat saavat olla vapaalla jalalla vaikka hän on aina syyllistynyt uusiin rikoksiin vapauduttuaan. Miksi?
Kommentit (5)
Koska kansalaiset eivät vaadi muutosta virallista tietä
Jos raiskauksesta saisi saman kuin murhasta, kiusaus vaientaa uhri voisi kasvaa.
Mistäpä kuvittelet, että se raha vankiloiden ylläpitoon tulee ja että USA ja Suomi olisivat tässä asiassa mitenkään vertailukelpoisia?
Vierailija kirjoitti:
Mistäpä kuvittelet, että se raha vankiloiden ylläpitoon tulee ja että USA ja Suomi olisivat tässä asiassa mitenkään vertailukelpoisia?
Vangit pitäisi suomessa pistää tekemään itse sellinsä kaminaan polttopuut ja keräämään vähäiset ruokansa metsistä, esim marjastamalla ja sienestämällä.
Valtiolla ei tarvitsisi mennä näkkileipäpakettia enempää viikossa vangin ylläpitoon.
Nykyään vankilat on kuin hotelleja.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/109507-lehti-vanki-tienaa-vartijaa-ene…-”tottakai-sapettaa”
Koska Suomessa ajatellaan, että jokaisella on mahdollisuus muuttua ja parantaa tapansa. Yhdysvalloissa on valtava bisnes säilöä vankeja ikuisia aikoja laitoksissa pienistäkin rikoksista. Siellä on moni vankila yksityinen bisnes.